Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bist 100 seviyesini koruyor

18.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TL bazında 93,398 seviyesini kolay aşan BIST 100 endeksi gözünü daha yükseklere dikmiş görünüyor. TL bazında 2013 tarihli zirvesini dolar bazındaki zirve seviyesine doğru taşıma kararlılığı, yabancı takasının desteğiyle devam ediyor. Dolar bazında endeksin hedefi 200 günlük hareketli ortalaması olan 29,061 seviyesi olacaktır. Bugünkü kurla 103,166 seviyesi olarak görünmektedir. Bu yükseliş hareketi yine bankaların öncülüğünde ve temeli sağlam endeks hisseleri ile olacaktır. Hisse fiyatları üzerindeki balon oluşumlarına karşı dikkatli bir şekilde hareket edilmesinde büyük yarar olacaktır. Destek 26,423 dolar seviyesinde (93,801)

 

 Yabancı takaslara baktığımızda, Türk hisselerine olan talebin devam ettiği görünmektedir. Yabancı takas oranlarının % 64,5 altına düşmediği takdirde, pozitif ivme devam edecektir.

 

 

 

TL Dolar paritesi

 

Dolarda aşağı yönlü eğilim devam ediyor. Tüm destekler bir bir kırılırken son 3,62 seviyesine doğru yapmış olduğu yükselen trende geri dönme gayreti de sonuçsuz kaldı .

Doların ocakta diğer ulusal para birimlerine karşı zirve yaptığı 103,820 dolar endeksi zirvesinden bu yana 20 haftadır değer kaybetmeye devam ediyor. Ancak dolar endeksinin önemli destek noktalarına yaklaşmış olduğunu görüyorum. Bu seviyelerde tutunması ve tepki oluşturması ihtimal dahilindedir. Diğer para birimlerine karşı değer kazanan dolar bizim para birimiz karşısında düşüşünü yavaşlatması mümkün görünmektedir. Teknik olarak tüm desteklerini aşağı yönlü kıran doların zayıf seyrinin sürmesini ve kademeli bir şekilde 200 günlük hareketli ortalamasına kadar geri çekilmesi kuvvetli olasılık olarak görünmektedir. Düşüş hareketinin yeni hedefi 3,45 olacaktır. yükselişin başlayabilmesinin şartı ise yukarıdan gelen trendin üzerinde kapanış görmemiz olacaktır burası ise 3,66 seviyesidir.

 

 

 

 

Euro/USD paritesi
EURO USD paritesi 2016 10. Ayında 200 günlük hareketli ortalamalarını kırarak başlattığı aşağı yönlü hareketini, ocaktan itibaren yükseliş hareketine döndürerek doların faiz artırım aralıklarını lehine kullandı. Uzun soluklu bu yükseliş hareketi dolarda yeni faiz adımının yaklaşması (muhtemel haziran) ve önemli direnç seviyelerine yaklaşması sebebiyle sürecin yavaşlayabileceğini söyleyebiliriz. Pariteye haftalık bazda baktığımızda  2014ün 8. Ayında aşağı yönlü kırmış olduğu ve  daha önce de kırmaya teşebbüs edip başaramadığı 100 haftalık hareketli ortalamasına oldukça yaklaştığı görünmektedir.100 günlük hareketli ortalamayı test etmesi kuvvetle muhtemel görünmekle(1,1112) birlikte bu seviyeyi ilk seferde aşmasını imkan dışı görmekteyim. Fiyatın gücünü koruması halinde bu seviyenin geçilip geçilmeyeceğini tekrar değerlendirmek gerekecektir.

 

 

 

Twitter - @muratbilen1970

Mail-  muratbilen1970@hotmail.com

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Enver Özkan

20.05.2017 - 17:35
Geçmiş yazılar da genel bir ekonomik değerlendirme oluyordu. Aynı şekilde devamını bekliyoruz. Saygılar. İyi çalışmalar.
Yazarlar
Website Security Test