Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Anneler günü

12.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir anne olarak “Anneler Gününü” ihdas eden Anna Jarvis’e şükran duymamak elde değil. Anna Jarvis, Annesini 1908’de kaybettiği yıldan itibaren, ülkesi Amerika ise 1914’de Kongrenin Kabulü ile bu günü özel kılmış. Genelde mayıs ayının ikinci pazarı için yapılan kutlamalar, değişik ülkelerde şubattan aralığa kadar farklı tarihlerde anılmaktadır. Antik Yunanlılarda ana tanrıça Rhea, Romalılarda ise Kybele adına yapılan ve anneliği yücelten kutlamaların olduğu bilinmektedir

Türklerde de en eski göçebelerden günümüz topluluklarına kadar annelik, daima, en erdemli ve saygın kavramlardan birisi olmuştur. Kutadgu Bilig’de ‘insanların seçkini neslinin çaresi’ şeklinde annelik yüceltilerek toplumsal yaşamdaki yeri belirtilir. Tarihsel olarak da Türk aile yapısı içinde anne kimliği tartışılmaz saygın bir mevki olarak otoritesinin hissedildiği bir sosyolojik olgu arz etmektedir.

Burada biraz Anna Javis’den bahsetmek isterim. Anna Jarvis 1 Mayıs 1864’de doğdu. Annesi Ann Jarvis’i kaybetmenin acısını yaşadığı 9 Mayıs 1905 tarihinden üç yıl önce de babasını kaybetmişti. Öğretmen olan Anna, annesi ile birlikte Philedelphia’da yaşiyordu. Elbette, herkes gibi, o da annesini çok seviyordu ancak her ebeveyn ve çocuk arasında görülebilecek tartışmalar da yok değildi. Nihayetinde, annesini kaybettiğinde 41 yaşında idi ve daha birbirleri ile devam eden hesaplaşmaları henüz bitmemişti, bir şekilde, karşılıklı iç huzuru ve affetmenin derin vicdanı mirasını tadamadan ölüm çıkagelmişti. Bu durum, acılarını katlıyordu. Birkaç yıl sonra, kendisinin ve annesinin en yakın arkadaşlarını, O’nun anısına toplantıya çağırdı ve tüm annelerin anılacağı bir kutlama günü fikrini onlarla paylaştı. Tüm insanların, daha zamanları varken annelerine sevgilerini göstermeleri için bir fırsatları olsun arzusunda idi. Bu fikir herkesi duygulandırdı, ilk kez 10 Mayıs 1908’de 400 kadar anne ve çocuk tarafından kutlandı. Anna Jarvis, bu konudaki çalışmalarına yoğun bir şekilde altı yıl daha devam etti, sonuçta da, Amerikan Senatosunun kararı ile, her mayıs ayının ikinci Pazarı, 8 Mayıs 1914’den itibaren “Anneler Günü” olarak kutlanmaya başlandı.^Ama maalesef kendisi, bu günün fazlası ile ticari hale gelmesi nedeniyle duyduğu rahatsızlığın hüznü içinde, Anneliği yaşayamadan, 1948 yılında 84 yaşında hayata veda etti.

Bugün, Anneler Günü, çiçekten kozmetiğe, beyaz eşyadan değerli taşlara 50’yi aşkın sektörde, dev  bir ekonomi oluşturmuş durumda. ABD, 350 ton çiçek ithal edip, kişi başı 65 dolarlık bir volalite yaratırken Kanada’da 20 milyonu aşkın kart/tebrik trafiği gözleniyor. Çiçekten mücevherata satın alınan hediyeler, ülkemizde 350 milyon dolar, dünyada da 50 milyar doları aşkın devasa cirolar yaratmakta. Kapitalizm dinamikleri içinde, görmezden gelinemeyecek bir ekonomik girdi haline gelmesi bir yana bırakılırsa, çocuklarından basit bir gülücük ve öpücük ile mutlu olacak fedakar annelerimize hak ettikleri ilginin gösterileceği özel bir gün oluşturma fikri yine de çok güzel.

Tüm annelere saygılarımı iletiyorum.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test