Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güven tazeleme zamanı

5.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Önceki haftalarda yüksek enflasyonun ülke gündemine girdiği konusunda dikkatinizi çekmiştim. Nisan ayı enflasyonu da bu bağlamda bizi şaşırtmadı. Nisan’da tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 1,3, üretici fiyat endeksi (ÜFE) ise 0,76 oranında artış gösterdi. Önceki yıl aynı ay verilerine göre oldukça üstünde seyreden enflasyon oranları; son 12 aylık bazlı olarak bakıldığında TÜFE 8,66 ÜFE ise 8,01 oranında bir yükselişe işaret ettiğini görüyoruz.

Merkez bankasının detay değerlendirmesinde; Gıda fiyatlarındaki yüksek artış, hizmet sektörü ve Türk lirasının aşırı değer kaybetmesinin gecikmiş sonuçları olduğu görülüyor.

Bu teknik değerlendirmelerin altında yatan gerçek şudur. Ekonominin içinde mal ve hizmet üreten tüm kesimler kendilerini güvende hissetmediklerinde;

1- Tüketimi ve yatırımı kısarlar

2- Girdi maliyetlerinin arttığını veya artacağını öngördüklerinde ‘’raftaki malı’’ yerine koyamayacakları veya aynı maliyete üretemeyeceklerini düşündükleri için eldeki mala ve gelecekteki malında maliyetini kurtaracak şekilde zam yaparlar.

Ekonomi pek çok kişinin zannettiği gibi fiili ve fiziki bir şeyden çok psikolojik bir konudur. Bu sebepten yazılımı ve donanımından çok imajı on numara beş yıldız olan Apple yılın sadece ilk çeyreğinde 78,4 milyar dolar gelir açıklayabildi. Ekonomide birey psikolojisinin düzgün olması demek istikrar demektir, Referandumda çok övündüğümüz yüzde 85 katılım oranımız gerçekte ülkedeki çok büyük bir kesimin ülke geleceği ve kendi geleceği konusunda endişeli olduğunu gösteriyor. Batıdaki katılım oranındaki düşüklük kim gelirse gelsin istikrar sürer düşüncesinden kaynaklanmaktadır.

Dünyada yükselen ekonomilere baktığınızda (son zamanlardaki büyük kavga ve olaylardan öncesi döneme kadar buna Türkiye’de dahildir) yabancı fonları çeken yatırım yapmak için yabancı fonların yarıştığı, dünya kamuoyu nezdinde pozitif imajlı ülkelerdir.

Maalesef ve maalesef biz dünyanın en muhteşem en değerli ve en tehlikeli toprak parçasının üzerinde yaşama şans ve şanssızlığını beraber yaşayan bir milletiz.

Son 15 yılda hükümetler iktisat bilimi adına kitapların, öğretilerin yazdığı her uygulamayı büyük çoğunlukla gerçekleştirdi. Ancak buraya kadar; bundan sonra ekonomimizi şaha kaldırmak, ilk beş, on ekonomi arasına sokmak gibi konuları hayata geçirmek için, yeni şeyler ortaya koymak iktisat bilimine yeni katkılar sağlamamızla mümkün olabilir.

Bunu ne “kaynakçası” kabarık iktisat profesörleri yapabilir ne de bilindik şeyleri tekrar edip duran ekonomi yönetimi yapabilir.

Unutmayalım ki iktisadın fikir babalarının teorileri, Ortadoğu’da iki komşu ülke sınırının korumak için savaşan ve dünyanın en vahşi üç terör örgütüyle mücadele eden bir ülke için yazılmamıştır.

 

Dolar/TL

 

Önceki haftada söylediğimiz gibi dolar gerilemeye devam ediyor, ancak iç ve dış gelişmeler gerçekleştikçe belli desteklerde tutunma eğiliminde olacaktır. Geçen hafta önemli destek olarak gördüğümüz 3,52 desteği çalıştı buradan bir yukarı tepki oluşturdu ancak şu an için zayıf bir tepki. Tepki hareketinin hedefi 3,58.

Trendin yükseliş hareketine dönüşebilmesi 3,65 kırılmasıyla mümkün olabilir aksi takdirde 3,52 desteğini kırar ve 3,44 seviyesini test etmesi kaçınılmaz olur.

 

 

Bist 100 endeksi

 

Bist100 2013’te ulaştığı tarihi zirveyi egale etme sevincini fazlaca yaşayamadı, hisse senetlerinde yükseliş hareketlerinin sürekli taze parayla desteklenmesi gerekmektedir aksi takdirde son günlerde gördüğümüz yorulma görüntüleri ortaya çıkar.

Bizim gibi her gün piyasaya bakan insanlarda bir noktadan sonra aşırı yükseldiği görüşü ağırlık kazanmaya başlıyor. Bu seviye genellikle yabancının piyasayı henüz terk etmediği bir seviyedir bu seviyeden sonra al ver hareketi bir süre daha ya devam ediyor ya da yabancının gayretiyle piyasanın şişkin olduğu görüşünü kırmak için son bir atağa kalkılıyor.

Zorlama bir hareketle de olsa endeksin 120 bin seviyesine bir atak yapması ihtimal dahilindedir sadece bunun zamanlaması konusu belirsizlik taşımaktadır.

İktisatçıların dediği gibi “diğer değişkenler sabitken” Bist 100 ün aşırı geri çekilmesini beklemek için bir gerekçe henüz oluşmadı ancak düzeltme ihtiyacı yeni para girişine kadar karşılanabilir. Önemli desteğimiz 91,788 bunun altında kapanışlar geri çekilmeyi hızlandırabilir.

 

 

Altın

 

Altın dolar ve onstaki hızlı geri çekilmeyle değer kaybını sürdürüyor altındaki yukarı hareketlerin kar satışı ve altın yatırımıyla vedalaşmak adına önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Altın geleneksel az kazandıran ve insanı güvenli hissettiren bir yatırım aracı olmaya devam edecektir.

Ons altın oldukça önemli bir seviyeye geldi buradan bir miktar tepki verebilir zayıf duruşunu sürdürebileceğini düşünüyorum. Gram altın ise dolardaki hareketlere bağlı hareketini sürdürecek ancak yaz aylarını soğuk demir olarak geçireceğini düşünüyorum.

(Belirlediğimiz destek seviyelerinin geçilmesi & kırılması ancak gün kapanışı itibariyle o seviyenin altında ya da üstünde kalması ve ertesi günü seviyesini koruyarak teyit etmesiyle mümkündür.)

 

Twitter – muratbilen1970

Mail     - muratbilen1970@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 3 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Yeryüzündeki Dünya

17.05.2017 - 14:18
Faydalı bilgiler için teşekkürler.Saygılar.

Gizemm

05.05.2017 - 22:52
Faydalı bir yazı, teşekkürler!
Yazarlar
Website Security Test