Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sakin kentin başkanının yeni icadı kurutulmuş mandalina oldu

21.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eğitim dolayısıyla Ankara ve yurtdışında olduğu zorunlu yılları saymazsak o hep İzmir’de oldu...

Biraz tiyatroya biraz de bizim mesleğe bulaştı. Onu ilk EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi sırasında tanımıştık. Seferihisar’ın başarılı belediye başkanı Tunç Soyer’den bahsediyoruz.

Başkan seçildiğinden beri her gördüğümde heyecan verici bir projesine tanık aldım...

Bir gün doğal ürünler pazarı, bir başka gün rüzgar enerjisi ile ilgili bir atılım bir başka gün yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketi ile ilgili bir gelişme...

Karadeniz’den Perşembe’nin son olarak da Göynük ilçesinin dahil olduğu Sakin Şehir hareketini Türkiye’ye taşıyan, önderlik yapan isim de Tunç Soyer oldu.

Tunç Soyer’in son yeniliği mandalina ile ilgili... Seferihisar’ın mandalinası kokusundan tadına bir başka güzel... Bu güzel ürün ağaçta 50 kuruş, tezgahta 1 liraya satılıyor.

Mandalina üreticisi perişan... Mandalina yok pahasına satılıyor. Hatta satılamıyor elde kalıyor.

Bunu kurtarmak için yıllardır proje üretmeye çalışan Tunç Soyer sonunda müthiş adımı attı.

Mandalinayı kuruttu... Hem de Seferihisar’ın her yerinden fışkıran jeotermal enerjiyle yaptı bu kurutmayı.

Kurutulmuş mandalina tam 5 kat fiyatına ihraç edilmeye başlandı.

Bu işi bir kooperatif eliyle gerçekleştiren Tunç Başkan deneme olarak atılan adımların çok tutması ile birlikte onlarca ülkeye numune gönderdi. Ve geri dönüşler muhteşem oldu... Kısa sürede jeotermal enerji ile kurutulmuş mandalina cipsleri dünyayı saracak ve Türkiye yeni bir gelir kapısına kavuşacak.

Dünyanın en kaliteli mandalinası olan Satsuma’nın yetiştiği Seferihisar’dan yeni bir marka çıkarıp kilosu 16 Euro’dan ABD’den Kazakistan’a ürün satmak yeni hedef...

Bu örnek modelin ilçede yeni yatırımları önünü açacağının düşünüyor Başkan Tunç soyer ve ekliyor...

 • Umarım bizim başlattığımız bu iş büyük ve sektör haline gelir.
 • Birkaç yıl içinde ilçede yeni fabrikalar kurulur. Çünkü bölgede 20 bin ton mandalina kurutulacak bir potansiyel var.
 • Böylece yıllarca kentin en önemli geçim kaynağı olan ancak son yıllarda yok pahasına satılan mandalina yeniden eski günlerine döner.
 • Mandalina üreticisinin üretmekten vazgeçtiği, ürününü satamadığı ve mandalinanın yere dökülerek çürümeye başladığı günler geride kalır.
 • Bizim yaptığımız kuru mandalina bütün vitamin özelliklerini koruyor. Jeotermalle kurutma yaptığımız için enerji maliyeti çok düşük. 12 saat suyun buharıyla 57 ila 58 derecede kuruyor. Koruyucu madde de kullanmıyoruz. Ağaçtan toplandığı gibi yapıyoruz.
 • Bir kilo kuru mandalina 10 kilodan elde ediliyor. Okul kantinlerine de bu gıdayı getirmemiz gerekiyor. Seferihisar’daki mandalinanın tadı başka hiçbir yerde yok.

Seferihisar’ın kurutulmuş mandalinası ile yakından herkes karşılaşacak gibi geliyor. Üstelik bu ürün doğal, üstelik jeotermal enerji ile kurutuluyor, üstelik besleyici ve en önemlisi güvenilir bir ürün...

26 Nisan’da Ekoloji Fuarı kapsamında düzenlenecek Güvenilir Ürün Platformu’nun toplantısının açılışını yapacak olan Tunç Soyer, bu etkinlikte ürünü geniş kitlelere tanıtma fırsatı da bulacak.

 

Türk ürünleri güvenilir olsun, geri dönmesin, ihracatçının başı eğilmesin
Son olarak Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında aralarında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin yen aldığı heyet Rusya çıkarması yaptı.

Rusya’nın başta meyve sebzede ve diğer ürünlerde uyguladığı engellerin ortadan kaldırması için görüşmeler yapıldı.

Çünkü son dönemde Rusya ile ticaretimizde engeller var, geri dönüşler var.

Geri dönüş sadece Rusya’dan mı var? Çok ülkeden geri dönüşler oluyor. İtalya Türk fındığına ile ileri geri konuşuyor.

Bir başka ülke incirimizle ilgili, başka bir yerden zeytinyağı ile olumsuz konuşmalar var...

2016 yılında 230 kez ürünlerimiz geri dönmüş... Bu yılın ilk üç ayında ise tam 62 parti ihracatımızda geri dönüş söz konusu olmuş...

Geri dönüş sadece para kaybı olarak görülmemeli. Herhangi bir ürün geri döndüğünde parasal kayıptan çok güven kaynaklı zararı daha kalıcı ve hasar verici.

Marka olmaya çalıştığımız ürünlerde geri dönüşler yüzünden bir türlü üst perdeden pazarlık yapamıyoruz.

Bugüne kadar bu işten kurtulmanın yolunu bulmuş durumdayız...

Kolay yol korosuna ihracatçı birlikleri de destek veriyor... O koro şu şarkıyı söylüyor...

“Zaten bizi sevmiyorlar. Bu işin arkasında siyaset var. Bu yüzden ürünlerimiz geri dönüyor.”

Koronun söylediği bir şarkıda doğruluk payı olan nakaratlar var. Ama bu anlayış bizi kurtarmaya yetmiyor. Kurtuluş yolunu bulmalıyız.

Var mı? Var, hem de kapı gibi...

Çözüm yolu hem ticari hem de bilimsel kurallara uygun...

2012 yılından bu yana İzmir merkezli olarak faaliyet gösteren ve bugün Türkiye analiz pazarının yüzde 10’undan fazlasına hizmet veren İnvenura Gıda Analiz Laboratuvarları’nın İcra Kurulu Başkanı Burak Karapınar anlatıyor bu yolu...

Önce işin ilkesini ortaya koyuyor ve şunların altını çiziyor...

 • Doğru ürün; doğru hammaddeden, iyi koşullarda yapılan üretimle olur. Bu süreçlerin hepsinin garantisi doğru analiz. Doğru analize ulaşmanın ilk aşaması laboratuarın uzmanlığıdır.
 • Uluslararası yeterlilik testlerine katılım doğru analize giden çok önemli bir adımdır. Dünyadaki referans laboratuarlarla yakın ve tutarlı sonuçlara ulaşmak için teknolojinin sürekli takip edilmesi gereklidir.
 • Ürününüzü tanımak, gücünüzü keşfetmek için doğru analizi istemelisiniz. Doğru analiz size zaman ve para kazandırırken ürününüze kimlik ve prestij katar.
 • Söylediklerimizi somutlaştıralım. Biz ihracatta geri dönmeyecek ürünler için garanti verecek bir çalışma öneriyoruz herkese...
 • Daha bahçeden itibaren denetleyerek ve yönlendirecek geri dönmeyecek ürünler ihraç edebiliriz.
 • Bu ürünleri kimse geri çeviremez. Çünkü biz kapı gibi belge veriyoruz. Bu ürün güvenilir diye...
 • Hiçbir çılgın bu ürünü kapıdan çeviremez. Zaten biz de garanti veriyoruz.
 • Böylece para kaybı olmayacak, ürünlerimiz prestij kazanacak ve bir üst kaliteden satılmaya başlanacak.
 • Böylece üretici güvenilir ürün satacak, Türkiye’den giden ürün kontrol edilmiştir, kalitesinde asla bir sorun yoktur kalitesine ulaşacak.
 • Bebekler, hamileler gibi tüketiciler özellikle Türkiye’de giden ürünü tüketmeye çalışacak.

Daha da somutlaştıralım. Mesela Türkiye, dünyanın 4’üncü büyük domates üreticisi. Ancak domates ihracatından elde edilen gelirde Türkiye, daha küçük üretici AB ülkelerinin gerisinde yer alıyor.

 • Daha geçtiğimiz günlerde Türk domatesi ile ilgili Rusya’da şikayetler geldi. Bunu çözmek için siyasetçiler devreye giriyor. Oysa kontrollü domates üret, kimsenin torpiline ihtiyaç duyma.
 • Son söz aslında bir hayal değil bu... Türkiye’nin yıllık 17 milyar dolar olan tarım ihracatı gelirini, ürünlerin toprak ve tohumdan son tüketiciye kadarki tüm süreçlerin analizi, denetimi ve gözetimi ile 100 milyar dolara çıkarılabilir.

 

Belgesiz gidince başımıza bunlar geliyor

 • 16 Ekim 2016 tarihinde de İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti’nin hazırladığı "en tehlikeli ithal gıda maddeleri" listesinde Türk fındığını, kanserojen aflatoksin maddesi içerdiği gerekçesiyle ilk sırada yer aldı.
 • Aynı listede Türkiye’den getirilen meyve sebze başlığı altında kuru incir ve biber de 5’inci sıradaydı.

 

Kuru incirde aflatoksini Önle, kazancını ikiye katla

Peki denetim ile ihracatta geri dönmeyen, sağlıklı ürünler yapmak mümkün mü? Elbette mümkün... İncir bu konuda en önemli örnek...

Kuru incir Anadolu’da, özellikle Aydın’ın verimli Büyük ve Küçük Menderes ovalarında yetişen, ülkemizin önemli ihraç ürünlerinden biri. Bu bölge özellikle kurutmalık incir üretir ve ihracat açısından büyük bir rol oynar. Anavatanı Türkiye toprakları olan incirin ülke denetimli olması halinde katkısı katlanabilir.

Türkiye’nin kuru incir üretimindeki başlıca rakipleri; Akdeniz ülkeleri (İtalya, İspanya, Yunanistan), Orta Doğu ülkeleri (İran, Suriye) ve Amerika ülkeleridir (ABD, Brezilya). TÜİK verilerine göre Türkiye kuru incir üretiminin yaklaşık yüzde 50’lik, ihracatının ise yüzde 60’lık kısmını elinde bulunduruyor. Ülkemizi sırasıyla İran ve ABD takip ediyor.

Kuru incirin yanlış depolama koşulları, sıcaklık ve nem sonucu ortaya çıkan küfler, bilinen ismiyle ‘aflatoksin’ yüzünden başı dertte.

İhracatta büyük sorun olan aflatoksin aslında iyi takip ve basit önlemlerle ortadan kaldırılabilir. İşte bu önlemler...

 • Zamanında ve tekniğine uygun şekilde budama yapılmalı,
 • Temiz elek kullanılmalı,
 • Hasat döneminde yere düşen meyveler sık sık toplanmalı,
 • Kurutma tahta ızgaralar (kerevit) üzerinde yapılmalı,
 • Küf oluşumunun önlenmesi için tam kurutma sağlanmalı,
 • İncirler sergiden alınırken hurda incirler ayrılmalıdır.

Bu basit önlemler zaten dünya markası olan Türk inciri ile ilgili söylentileri ortadan kaldırır. Kuru incirin fiyatı yükselir ihracatta dönen ürünlerin Türk halkına yedirilmesi skandalında kurtuluruz. Ama önlemlerin alındığını belgeleyip, analizi yapılmış ürünleri ihraç edersek sorun çözülür.

 

İşte ilaç sektörünün yeni yönetimi
İlaç sektörü 9 yıldır başkanını yine bırakmadı. İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’nın (İEİS) Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Nezih Barut yeniden Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Başkan yardımcılığına da yine Ali Arpacıoğlu geldi. Nezih Barut; ilaç endüstrisi için ARGE’nin başlatıcılarından biri... Bu yüzden yeni döneme ilişkin şu mesajı verdi:

“Hedefimizde üretim, ihracat, ArGe ve biyoteknoloji yer alıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Yerelleşme Uygulamasını sonuna kadar destekliyoruz.

İşte yeni yönetim...

Başkan: Nezih Barut, Abdi İbrahim İlaç

Başkan Yardımcısı: Ali Arpacıoğlu, Adeka İlaç

Üye: Muzaffer Bal, Ali Raif İlaç

Üye: Bülent Karaağaç, Bilim İlaç

Üye: Elif Neşe Çelik, EİP Eczacıbaşı İlaç

Üye: Hakan Yıldırım, Farma Tek

Üye: İsmail Öncel, İlko İlaç

Üye: Öztürk Oran, İnnogens İlaç

Üye: Murat Barlas, Liba Laboratuarları

Denetleme Kurulu

Hakan Şahin, Nobel İlaç

İsmail Yormaz, Recordati İlaç

Özdemir Şengören, UCB Pharma

Disiplin Kurulu

Hayri İlker, Özbay Daiichi

Gamze Yüceland, Takeda İlaç

Halit Süha Taşpolatoğlu, Tripharma İlaç

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test