Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Referandum’un ardından Anaksagoras

21.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanına dünya liderlerinden tebrik mesajı geçmiş Anadolu Ajansı. Referandum’un ertesi günü.

Haber metnini okuduğunuzda yazılan:  Aliyev ilk telefonu etmiş. Sonra Katar ve Filistin’den,Bahreyn ve Gine’den,Tunus Nahda hareketi liderinden ve Irak Cumhurbaşkanı yardımcısından ve Cibuti’den ve Mısır’da İhvan teşkilatından tebrik gelmiş.

ABD, Almanya, İngiltere, Fransa’dan farklı mesajlar geldiğini okuduk. Rusya “Türkiye’nin iç işidir” demiş. Esad da tebrik etmemiş galiba.

Büyük şehirlerde “Hayır” çıktı. Hayırlısı. Cumhurbaşkanı “Atı alan Üsküdar’ı geçti” dedi ve “idam” konusunu tekrar dile getirdi. “Yola devam” dedi. Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşler için üç kez müebbet istenmiş. sandık güvenliği açısından sıkıntı varmış anlaşılan.

Ben en iyisi yerele döneyim. Yakında Urla’nın bir Anaksagoras heykeli olacak! Belediye’den izin çıktı.  Heykeltraş bankta oturan bir Anaksagoras heykeli yapıyor. Anaksagoras ne zaman doğmuş?  Vallahi ben yoktum, bilemem. Bazılarına göre 506 yılında, bazılarına göre 500 yılında, bazılarına göre de 496 yılında. Yani bundan 2520 yıl kadar önce kabaca.

Anaksagoras’ı çok önemsiyorum çünkü adam “bir gerçeği dile getirdi” diye mahkemeye verilmiş ve Sokrat’tan önce öldürülecekken eş “sözüne itibar edilen” dostun araya girmesi nedeni ile sadece sürgün cezası yemiş. Sebep? “Yıldızlar de taş ve topraktandır” demiş, dünya gibi!

Yıldızlar o zamanki inanca göre tanrı katı. “Taş toprak” demek büyük saygısızlık. Vay kafir! Din düşmanı!

Anaksagoras’ı eski Yunan ve Roma sonra anlayıp son derece yakışıklı resmetmiş. Bizans zamanında da keçi sakalı ile resmedilmiş. Başında örtü olan resimleri var, başı açık canlandırmalar. Kimse bilmiyor. Örneğin ondan yaklaşık 200 yıl sonra yaşayan Pitogoras’ı poşu ile resmetmiş bir heykeltraş. Ki bu yörenin başörtüsü o olduğundan herhalde en gerçekçisi o.

*******

Anaksagoras kimdir?

Anaksagoras, Klazomenai'lı olup, Sokrates öncesi düşünürlerden bir tanesidir. Ana madde ve ilk hareket ettirici neden öğretisi vardır.

Doğum yeri olarak bugün Urla yakınında bulunan eski adıyla Klazomenai şehri gösterilir. Bu şehrin soylu ailelerinden birine mensuptur. Bütün servetini, hayatını adadığı bilimsel araştırmalar uğruna tüketmiş olduğu rivayet edilir.

MÖ 468 yılında düşen bir gök taşını incelemiş ve onun kızgın bir taş kitlesi olduğu kanaatine varmıştır.

Anaksagoras Atina'ya yerleşmek için gelen ilk düşünürdür. Böylece Atina felsefe dünyasına girmiştir. Burada iyi karşılanmış, dönemin en güçlü kişisi olan Perikles'in dostu olmuştur. Devrin başka bir önemli siması olan tragedya yazarı Evripides'le de dostluk kurmuştur. Gök cisimlerini incelemesi ve gök taşının düşmesi onu evrensel düzenle ilgili yeni kuramlar geliştirmeye itmiştir. Ay ve güneş tutulmaları, gök taşları, gök kuşağı ve Peloponnesos'dan daha büyük ve ışık saçan bir kütle olarak tanımladığı güneş ile ilgili bilgiler vermeye çalışmıştır. Gök cisimlerinin dünyayla aynı yapıda olduğunu ileri sürmüştür. Bununla birlikte bu kuramları halkın inançlarına ters düşmüştür. Zira o dönemde güneş Yunanlar için bir tanrıdır ve onu bir taş olarak nitelendirmek büyük saygısızlıktır. Bu nedenle MÖ 450'de Anaksagoras, Perikles'in siyasi karşıtları tarafından, yerleşik inanca karşı geldiği gerekçesiyle mahkemeye verilmiştir. Perikles sayesinde serbest bırakılmışsa da yine de Atina'dan ayrılıp İyonya'da bulunan Lampsakos'a (şimdiki Çanakkale-Lampsakos) gitmeye zorlanmıştır. MÖ 428'de orada ölmüştür. Ölümünden sonra Lampsakos agorasına heykelinin dikildiği ve de öğrencilerin onun ölüm yıldönümlerinde anma törenleri düzenledikleri söylenir. (Vikipedi ansiklopedisi)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test