Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Referandum da geçti

21.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 Nihayet referandum sona erdi kendi adıma söyleyebilirim ki beni çok yordu .Artık uzun süre seçim, referandum falan görmek istemiyorum. Her konunun vatandaşa ölüm kalım ,varlık yokluk meselesiymiş gibi sunulmaya başladığından bu yana , yorgunluğumun bıkkınlığımın arttığını , taraf olmaya veya karşıt olmaya zorlandığımı hissediyorum. Kitlelerin ruh hallerine baktığımda rasyonaliteden uzaklaşıp hırs ve öfkenin kendilerini esir aldığını görebiliyorum. Evetçi veya hayırcı olmanız bir şey değiştirmez bizim milletimiz 2000 yıldır var olmayı başarmış ve hala dünyaya söyleyecek sözü olan bir millettir . Hiç kimse küçümsemesin orta asyadan bir milletin kalkıp savaşa savaşa bu toprakları yurt edinmesi hiçbir millete nasip olmaz zaten bunu başka bir millet de başaramaz . Ne binlerce yıl oturduğu yerde oturanların elinde ok olanları, tüfekle öldürüp topraklarını sömürmesine benzer, nede gemilerden mendil sallayarak bomboş yeni kıtayı işgal etmeye gidenlere.

Bu yüzden herkes müsterih olsun zorluklar bu milletin mayasında vardır ,bu milletin kaderinde olan bir diğer husus bölünmeme arzusudur ,bu sebeptendir ki 16 devlet kurduğumuzla övünmekten 15 tanesini niçin batırdığımızı düşünmeye fırsatımız olmamıştır. Referandumdan önce ekonomimiz nasıldı hatırlayan var mı ? merak etmeyin hiçbir şey değişmedi hala göstergeler kötüye gidiyor, önceki hafta enflasyonun son üç yılın en kötüsünde olduğundan söz etmiştim, bunun reel faizler üzerindeki baskısı devam ediyor faiz yükselirse reel ekonomi yavaşlıyor ekonomi yavaşlayınca işsizlik artıyor ,İşsizlik artınca özel sektörün rolünü devlet üslenmek istiyor, istihdam yaratayım derken bütçe dengelerini bozuyor, mali disiplinden taviz veriyor ;borçlanma ihtiyacı olan devlet para talep ediyor kreditörler yüksek faizle devlete borç veriyor . İşte geldi eski Türkiye Yanlış anlaşılmasın bu olmasın diye yazıyorum ,ama bu yöne gidişin ciddi emareleri de görünmeye başladı maalesef.

 

DOLAR / TL
Referandum sonuçlarının bazı kafa karışıklıklarına yol açması , dolarda beklenen ölçüde bir geri çekilmeye yol açmadı .Dolar karşısında değer kazanmasının diğer ulusal para birimleriyle karşılaştırıldığında oldukça sınırlı kaldığını söylemek mümkün . Bunun temel sebebi TL nin değerini belirleyen dış etkenlerin henüz referandum gerginliğinden kurtulamamış olması ve bundan sonra yaşanacak gelişmelerin izlenmesi olarak ifade etmek mümkün. Temel göstergelerimiz ortadayken referandum evet çıkmasıyla her şeyin yoluna gireceğini varsaymak piyasaların işi değil . Bu aşamadan sonra atılacak adımlar, ülkeye girecek sıcak ve yatırım parası miktarı, faiz oranları ve iç ve dış siyasi atmosfer ve dış ilişkiler doların düzeyini belirleyecek. Kalıcı düşüş beklemek için gerekçemiz şu an için yok . Gelecekte ABD dolarının güçlenmeye devam edeceği beklentimiz devam etmektedir. Teknik görünüme baktığımızda dolarda bir gevşeme hareketi görülüyor, aslında bu 3,94 zirvesinden bu yana devam eden bir salınım hareketi ;çok güçlü bir aşağı trend olmamakla birlikte aşağı görünümün korunduğunu söylemek mümkün yukarıda 3,72 trendi güçlü kırıldığı takdirde yönünü tekrar yukarı çevirebilir ,aşağıda destek olarak ise 3,59 kuvvetli görünüyor.

 

BİST 100
Borsa İstanbul’da referandum öncesi bankalar öncülüğünde başlattığı yükseliş hareketinde seviyeleri şimdilik koruyor .Şimdilik diyorum çünkü hisse bazında hareketler devam etmekle birlikte bizi yeni seviyelere taşıyacak para girişini sağlayacak yeni bir hikaye gerekli ;henüz bu hikaye yazılmış değil ,yeni bir beklenti ve hedef bulamayan hisse senetleri kar satışlarıyla birlikte geri çekilmeler yaşayabilir. Ancak yabancı payının 2015 on birinci ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşması yabancıların bir süre daha yukarı yönlü ve dalgalı hareketlerle piyasayı hareketlendireceklerini düşünmek doğru olacaktır.90,335 seviyesi kalıcı olarak aşağı geçilmesi durumunda hissecilerin karlarını ceplerine koymayı düşünmeleri gerekecek düşüş başladığını söylemek için haftalık 89.200 seviyesinin altında kapanışlar görmemiz gerekiyor. İyi şeylerle karşılaşmak, iyi şeyler düşünmekle mümkündür

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 3 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Yeryüzündeki Dünya

22.04.2017 - 16:21
Elinize sağlık.Saygılar.

Murat Telli

22.04.2017 - 13:03
Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar derler ama, yeter artık . Milyonlarca kişinin kokuşmuş düşüncelerini yüzlerine bir tokat gibi yapıştırmışsın. Diline ve eline sağlık.
Yazarlar
Website Security Test