Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Torba yasadan neler çıkacak?

12.7.2013
Büyült
Küçült
Haberi YazdırMeclisimiz yaz tatilini kısalttı. Torba yasa ve diğer konular için geceli gündüzlü çalışıyor. Torba yasada neler var? Her konuda hükümete yetki verilen bu yasaya, muhalefet sözcülerinin bazılarının "çorba yasa" yakıştırması ne ölçüde doğru olacak bunu da uygulama başladıktan sonra göreceğiz. Gerçekten torba yasa hükümleri, komisyonlarda incelenip tartışılmadan, üstelik uykusuz gecelerde oylandığı için de bazı sorunları olabiliyor.

Gezi Park olayı

İstanbul Taksim’de başlayan Gezi Parkı olayının yankıları her yerde sürdürülüyor. Konuyu sıcak tutan vatandaşlar yürüyüşlerini sürdürürken araya giren protestocular yüzünden sıkıntılı günler yaşanıyor. Nedense emniyet güçleri de sanki yangına körükle gidiyorlar. Yine TOMA’lar çalıştırılıyor, bitmeyen biber gazı ile meydanlar ana baba günü yaşıyor. Topluluğa su ve gazla müdahele edilmeyen yerlerde o üzücü olaylar çıkmıyor. İstanbul Valisi Mutlu beyefendi olay çıkarsa galiba 'mutlu' oluyor. Taksim Gezi Parkı yeniden düzenlendi, çiçek bahçesine dönüştü. Artık bırakınız vatandaş istediği gibi gezsin, dolaşsın …

Polisin özelliği

Son olaylarda polisin şiddet konusunda davranışları üzerinde önemle durulması gerekir. Bazı çevrelere göre polis organize bir kuvvettir. Çünkü, 1974 yılında kurulan koalisyon hükümetinde iki bakanlık İç İşleri ve Adalet Bakanlıkları Necmettin Erbakan’ın Başbakan yardımcılığı ile birlikte radikal sağa, o zamanın siyasi kuruluşa Milli Selamet Partisi'ne verilmiştir. Daha sonra radikal sağ ad değiştirse bile, her koalisyon kuruluşunda bu iki bakanlık hep radikal sağın olmuştur. Yani gerek Adalet Bakanlığı'nda gerekse İç İşleri Bakanlığı'nda kadrolaşma yıllar öncesine dayanmaktadır. Ancak polis üzerinde cemaat etkisi artınca hükümet yeni önlemler alma yoluna girmiş olup bazı polis okullarının kapatılması gündeme gelmiştir. 

Yeni Anayasa

Yeni Anayasa çalışmalarının devam kararı alındı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek dört partinin genel başkanı ile görüştü. Ancak Başbakan Erdoğan’ın önerisi 'mutabık kalınan maddeleri toplanıp hemen çıkaralım' oldu. Belli ki Anayasa üzerinde havanda su dövme sürecektir. Öte yandan dış konularda tutumumuzda değişiklik yok. Mısır ve Suriye konularında ne bekleniyor belli değil. Bu arada PKK ile varılan anlaşma konusunda Abdullah Öcalan ön plana çıktı. PKK'nın vurucu gücünün başına da Karayılan getirildi. Bu konuda değişik beklentiler var. Dileriz her şey yolunda gider. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test