Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’de yerel seçim sonucu belli

21.3.2014
Büyült
Küçült
Haberi Yazdırİzmir’de değil Türkiye’de bir yerel seçim yapılmaktadır. Ancak bir genel seçim havası içinde çok iddialı bir yarışma heyecanı her tarafı sarmış bulunmaktadır.

Bunun en bariz örneğini geçtiğimiz pazar günü, İzmir’de Başbakan’ın mitinginde gördük yaşadık. Aman efendi İzmir'in kendisi ve çevresi az bulunmuş ve Orta Anadolu vilayetleri dahil illerden ve ilçelerden otobüslerle taşınan bindirilmiş kıtalar gibi insanlar mitinge taşınmış. Yabancı plakalı ve numaralanmış otobüsler İzmir'i doldurdu taşırdı gibi bir duygu herkese hakim oldu.

Ancak televizyondan da izlendiği gibi, miting alanının etrafındaki apartmanların balkonlarında insanlar ne kadar meraksızmış ki hemen yüzde doksanında kimsecikler merak edip Başbakanımızı seyretmek zevkini tatmaktan kendilerini mahrum etmişlerdi.

Neyse gelelim konumuza, önde gelen iki partinin adayları Binali Yıldırım ve Aziz  Kocaoğlu sıra ile projelerini açıkladılar.

Birinin adedi 1414 fetret yılının rakamı gibi, diğerinin ki ise böyle binleri bulmamakla beraber daha akla yakın ve ayağı yere basan projelerdi. Bu da Sayın Aziz Kocaoğlu’nun özelliklerini tıpatıp yansıtmakta idi.

İzmir'in sorunları olan şeyler zaten ayağı yere basan projelerle halledilemeyecek işler değil. Çok iyi bir hesap kitap bilen. fizibilitesiz iş yapmayan ve kaynak kullanmada akılcı olan Aziz Kocaoğlu söylediklerini yaparsa sorunu çözer gider. Çünkü tecrübesi on yıllık bir dönem yıllarını taşımaktadır. Şehri, İzmirliyi ve onun karakterini çok iyi öğrenmiş bir siyasetçidir. Burada unutulmaması gereken bir husus ise onun'' hayatında tereddüt edilmeyecek ''Namuslu'' olma vasfıdır.

Binali bey ise konuşmalarında ve projelerinde anlatabilmekte ne yazık ki burada yaşamayan bir kimse ve siyasetçi olarak yabancılık sergilemektedir. İfade etmek gerekirse İzmirli nedense Binali Bey’in adaylığının kendi rızası ile olmadığı yargısını taşımaktadır, bu da benimsenmesin de sıkıntı yaratmaktadır. Bunu anladıkları içinde Başbakan ve kendisi, özellikle mitinglerinde Binali beyi çok isteyen şehir olduğunu, ancak kendisinin İzmir'den adaylığı seçtiğini üstüne basa basa söylemesi, bunun bir başka endişesi olsa gerek.

Bu arada pek çok toplantılara girip çıkıyoruz, geziyoruz, birçok insan katmanları ile değişik ortamlarda görüşüyoruz. Söylenenler sudur. Merkez ilçelerin bazılarında seçilen başkan adaylarında bazı tereddütler söylense de nedense Sayın Aziz Kocaoğlu’nun  tercihte öne çıkan bir itiraz bulunmamakta ve kendisinin seçimi kazanacağında ittifak edilmekteki oran yüzde altmışlara varmaktadır.

Özellikle medyada yayınlanan son kasetler, yolsuzluk iddiaları, dört bakanın istifa ettirilmelerinin akisleri. Binali Yıldırım isminde tercihi azaltmaktadır.

İzmir’de sanayi vardır, tarım vardır, üretim yapılmaktadır, Ancak yapılan bütün araştırmalarda İzmir de  ''turizm ve hizmet sektörü'' öne çıkmaktadır. 

Bunu bilen Kocaoğlu da termali, sağlık turizmini, eğlence ve spor ile kültür sanatı öne çıkararak projelerini süslemiş halkının önüne çıkarmıştır. Zannederim İzmirlinin istediği şeylerin başında bu konular ile ulaşım gelmektedir. Bunlarda da tramvay, metro, hafif raylı sistem ve deniz taşımacılığı açıklaması ve bunların ihaleleri halkın ümitlerini arttırmaktadır. Bunun sonucu ise, birçok nedenlerle beraber, test edilmiş ''Dürüstlüğü'' ile Sayın Aziz Kocaoğlu'nun seçimleri açık farkla kazanmasıdır.

İzmir de seçimler, iktidar ve mensuplarının yadırganan üslup, davranışlar ve kasetler, yolsuzluk iddiaları altında devam ettikçe, yukarda belirttiğimiz sonucun görülmesi doğaldır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test