Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sağlık turizmi ve İzmir potansiyeli

24.5.2013
Büyült
Küçült
Haberi YazdırSağlık turizmi yeni bir olgu değildir, geçmişi binlerce yıl geriye dayanmaktadır. Latince “Salus Per Aquam” kelimelerinin kısaltması olan SPA, “Sudan Gelen Sağlık” anlamına gelmekte olup Romalılardan bugüne kadar uygulanan su terapilerine verilen isimdir. Antik Yunan’da tüm Akdeniz’den kendisini iyileştirmesi için hasta ve göçmenler sağlık Asklepios’a gitmekteydi. 18. yüzyılda zengin Avrupalılar spalar için Almanya’dan Nil’e gitmekteydi. Geçmişi böylesine eski olan sağlık turizmi, havayolu ulaşımının maliyetini düşmesi ile dünyada yıllık %20 - %30 oranlarında hızla artmaktadır. Günümüzde dünya sağlık turizmi pazarının değeri 100 milyar ABD Doları civarındadır. Bilhassa gelişmiş ülkelerden, sağlık turizminde başarılı ve fiyatı düşük olan gelişmekte olan ülkelere doğru bir talep akışı görülmektedir. 

Sağlık turizmi; kısaca yalnız eğlence, yeni yerler ve insanlar görmek değil; aynı zamanda medikal olanaklardan, şifalı su kaynaklarından, wellness ve iklim tedavisinden de yararlanmak için tedavi amacı ile yapılan seyahatlerdir. Sağlık turistlerinin yurtdışına gitmesi için nedenlerin başlıcaları şunlardır:

1.    Kendi ülkelerinde gerçekten var olan veya öyle olduğu sanılan düşük hizmet kalitesi

2.    Düzenleyici kurumlar, sağlık harcamalarını ödeyenler / prosedürler tarafından getirilen sınırlamalar, 

3.    Tedavi protokolleri, ekipman ya da hizmetleri

4.    Uzun bekleme süreleri

5.    Bakımın / sağlık hizmetinin daha düşük maliyetli olması / kendi ülkelerinde yükselen maliyetler

6.    Dünyada yaşanan küreselleşme süreci, ülke sağlık sistemlerinde yaşanan problemler;

7.    Tüketicilerin bilinçlenmesi 

8.    Kişisel diğer sebepler

İzmir ve çevresinin sağlık turizmi potansiyeli incelendiğinde, sağlık turizminin pek çok dalı için çok uygun olduğu ve gelecek için umut vaat ettiği anlaşılmaktadır. İzmir’in sağlık turizminde güçlü, zayıf yönleri ile şehri bu yönde bekleyen tehdit ve fırsatlar ile İzmir’in sahip olduğu olumsuz ve olumlu noktalar şöyledir: 

Öneriler

•    Başta resmi ve özel sektör sağlık kuruluşları ve turizm şirketlerinin Avrupa  ülkelerindeki sosyal güvenlik şirketleri ve sigorta şirketleri ile sağlık turizmini de içeren paketleri de dahil ederek daha yakın işbirliği yapmaları önemli bir husustur.

•    İzmir’in sağlık sektörünün tanıtımının turizm açısından planlanarak yapılması gerekmektedir. Sağlık turizminde uluslararası tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine önem verilmelidir. Yurtdışı sağlık fuarlarında stantlar almak gerekmektedir.

•    Kültür ve Turizm, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarının koordineli çalışması (yasal düzenlemeleri yapmaları) gerekmektedir.

•    Sağlık turizmi sadece dış turizme pazarlanmamalı, (halk sağlığının korunması ve sağlık turizminin genel gelişimi açılarından) iç turizme yönelik olarak da geliştirilmelidir.

•    Medikal ve sağlık turizminde iddialı ülkeler Hindistan, Singapur gibi örneklerden benzer özellikler taşıyan alt gruplar ile kıyaslama örneklerden yola çıkarak ürün geliştirilebilir.

•    Sağlık hizmetlerine ek olarak, paket halinde (örneğin Efes ya da Cittaslow Seferihisar  gezisinin dahil edilerek) İzmir’in diğer turizm olanaklarının sunulması önemlidir.

•    İlçeleri ile birlikte sağlık turizmi için her türlü kaynak zenginliğine sahip İzmir’de sağlık turizminde kümeleme çalışması yapılmalıdır.

•    İldeki yüksek teknolojik cihaz kullanan, fiziki yapıları uygun, akredite ve kalite belgeli sağlık kurumlarımızın ve uluslararası organizasyonlar yapan kuruluşların çoğalması desteklenmeldir.

•    İzmir ili turizm master planı turizm ürünü çeşitlendirmesinde, sağlık turizminin gelişimine öncelik verilmeli ve bu bağlamda EXPO 2020’nin teması ile İzmir’de düzenlenebilmesi; gerek kent turizminde İzmir’in ön plana çıkması, gerek ilgili birim ve kurumlar arasında koordinasyonu sağlaması gerekse İzmir turizminin önemli girdilerinin alt yapı ve üst yapı ile desteklenerek sürdürülebilir sağlık turizmi ile canlandırılmasına olanak sağlayacaktır.

•    Bölgede her yaşa ve kesime yönelik sağlık bilinci oluşturmak ve sağlık turizm bilinci sağlamak amacıyla seminer, çalıştay, konferans vb. etkinliklerle bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yapılmalıdır. 

•    Turizm alanında AB, İZKA ve vb. fonlarından yararlanan sağlık turizmi projeleri hazırlanmalıdır.

•    İzmir’e özgü sağlık turizmi markalama faaliyetleri yapılmalıdır.

•    İzmir için değişik dillerde sağlık turizmi envanter vb. içerikli bir kitap/katalog hazırlanmalıdır.

•    Turistle birebir temasta olan esnaf, taksiciler vb. meslek gruplarına konuya yönelik eğitim verilmelidir. 

•    Sosyal medyanın etkin kullanılması sağlanmalıdır

•    İzmir WEB sayfalarında sağlık turizm bölümleri geliştirilmeli ve güncelleştirilmedir.

•    Sağlık turizmine özel tesis ve otel sayısı hem kantite hem kalite standartlarında geliştirilmedir.

•    İzmir Sağlık Turizmi Platformu kurulmalı ve sürekliliği sağlanmalıdır.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test