Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin törenini CHP, HDP ve İYİ Partili vekiller oturarak protesto etti

9.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis'teki yemin töreninde CHP, HDP ve İYİ Partili vekiller ayağa kalkmayarak protesto etti.

Geçici Meclis Başkanı İYİ Partili Durmuş Yılmaz genel kurulu başlatmadan önce programı okudu ve yemin töreninin ayakta izlenmesi gerektiği konusunda vekilleri bilgilendirdi. Ancak CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in dün söylediği gibi CHP grubu yemin töreni sırasında ayağa kalkmadı. CHP'li vekillere HDP ve İYİ Partili vekiller de eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine geniş katılım vardı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ile yüksek yargı organlarının başkanları, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, YÖK Başkanı Yekta Saraç ve YSK Başkanı Sadi Güven, protokol için ayrılan localardan yemin törenini takip ettiler. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu genel kurula katılmazken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise yemin törenini ayakta izledi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu törende yerini aldı. Ayrıca eski meclis başkanları Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin, Bülent Arınç da töreni izleyenler arasındaydı.

Erdoğan Meclis'ten ayrılırken gazetecilerin sorularını kısaca yanıtlayarak, "Her şey gayet güzel oldu, milletin önünde. İnşallah bundan sonrası daha güzel olur." dedi. Gazetecilerin, "Size Başkanım mı diyeceğiz efendim?" sorusuna Erdoğan, "Başkanım" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreni sonrasında Anıtkabir'i ziyaret etti. Şimdi ise Beştepe Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 'göreve başlama töreni' düzenlenecek. Süvari birliğiyle törene giriş yapacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için 101 pare top atışı yapılacak. 22 devlet başkanının katılacağı törende Erdoğan'a özel yapılan "madeni 1 lira" konuklara dağıtılacak. Yaklaşık 10 bin kişinin törene katılması bekleniyor. Bu 10 bin kişi itfaiye eri, muhtar, esnaf, maden işçisi, diş hekimi gibi farklı meslek gruplarından oluşuyor. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AKP kurucularından olan ve 24 Haziran seçimlerinde Konya'dan CHP Milletvekili seçilen Abdüllatif Şener, 'Yüzyılın krizi geliyor. Ekonomik deprem kapıda. Herkes bu çökü...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, ODTÜ'lü öğrencilere destek vererek, öğrencilerin açtığı pankartı, kendi Twitter Hesabı...

Kılıçdaroğlu: 'Ne anayasa değişikliği süreci ne de bu seçimler asla ve asla meşru değildir. 1982 anayasası yüzde 92 ile kabul edildi. 1982 anayasası meşru muydu? Herk...

OHAL teklifi, Perşembe günü Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmeye başlanacak.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, seçimlerde İYİ Parti'nin beklenilenin çok altında oy almasının nedeninin, Muharrem İnce'nin söylemleri olduğunu söyledi.

Parlamenter sistemin son Hükümetinde Başbakan Yardımcısı olan Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, yeni dönemde TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevin...

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, AK Parti Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı oldu.

Yazarlar
Website Security Test