Balbay, Birgi tarihi kentini meclis gündemine taşıdı

20.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Mustafa Ali Balbay İzmir’in Ödemiş İlçesinde yer alan Birgi Tarihi Kentini Meclis gündemine taşıdı.

Balbay Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na vermiş olduğu soru önergesinde, UNESCO Kültürel Mirası Geçici Listesinde yer alan; Birgi Tarihi Kenti, Foça ve Çandarlı Kalelerinin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine girmesi için bakanlığın hangi çalışmaları yaptığını sordu.

Balbay, Birgi’nin yemyeşil dokusuyla tarihi ve kültürel bir hazine gibi varlığını sürdürdüğünü, tarihinin milattan önce iki binli yıllara kadar uzandığını, Frigler, Persler, Bergama Krallığı, Bizanslılar, Romalılar, Aydınoğulları ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan izlerle zaman yolculuğunu sürdürdüğünü vurgulayarak şöyle dedi:

“İzmir sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliklerin yanı sıra farklı kültürleri de içinde barındıran eşsiz bir kenttir. İzmir’in tanınırlığını daha çok arttırmak ve çeşitli güzelliklerinin dünya turizm sektörüne katmak için Birgi Tarihi Kenti ile Foça ve Çandarlı Kalelerini UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine sokmalıyız. Bu konuda aradan 5 yıl geçmesine rağmen hala bir adım atılabilmiş değil. Bakanlığı harekete geçmeye, tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkmaya çağırıyorum .”

Balbay Aydınoğlu Beyliği’ne başkentlik yapan ve 148 yıldır Belediyelik olan Birgi’nin AKP tarafından Bütünşehir Yasası ile belediyeyi kaybettiğini hatırlatarak şöyle dedi:

“Küçük Menderes Ovası'ndaki Birgi Tarihi Kenti adeta bir açık hava müzesi. Birgi’nin en önemli yapılarından olan Aydınoğlu Mehmet Bey Camii 700 yıldır ibadete ve ziyarete açık. Çakırağa Konağı, Aydınoğlu Hamamı, İmam-ı Birgivi Türbesi, Sandıklıoğlu Konağı, Birgivi Mehmet Efendi Medresesi, Karaoğlu Camii, Birgi Surları, Demiri Mağaza, Küp Uçuranlar Kulesi, Sultan Şah Türbesi, Derviş Ağa Camii bunlardan sadece birkaçı. Evliya Çelebi’nin de gezip yazdığı Birgi kalıcı miras listesine girmeyi hak etmektedir.”

Balbay ayrıca İzmir’de UNESCO Dünya Mirası Listesine girebilecek değerde önemli tarihi ve kültürel pek çok varlığımızın da bulunduğuna dikkat çekerek, Tire Kentsel Alanı ve Agora Örenyeri’nin listeye alınmasının da önem arz ettiğini vurguladı.

Balbay’ın Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına vermiş olduğu soru önergesi şöyle:

  1. İzmir’de UNESCO Kültürel Miras Geçici Listesinde yer alan; Birgi Tarihi Kenti, Foça ve Çandarlı Kalelerinin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine girmesi için bakanlığınız bünyesinde herhangi bir çalışma var mıdır?
  2. İzmir’de, Tire Kentsel Alanı ve Agora Örenyeri’nin UNESCO Dünya Mirası Listesine girebilecek potansiyele sahip olması bakanlık olarak hangi çalışmaları yapmayı gerektirir?
  3. Sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliklerin yanı sıra farklı kültürleri de içinde barındıran İzmir’in tanınırlığını arttırmak ve çeşitli güzellikleri dünya turizm sektörüne duyurmak için bakanlık olarak hangi çalışmaları yapmaktasınız?
  4. Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıkları dünyaya tanıtmak, toplumda söz konusu evrensel mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmak ve çeşitli sebeplerle bozulan, yok olan kültürel ve doğal değerlerin yaşatılması için ülkemizde bakanlık olarak hangi çalışmalar yürütülmektedir?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığını azaltabileceğini açıkladı. Açıklama, Türkiye, Rusya ve İran'ın katılımıyla Soçi'de ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Komutanlığı’nda düzenlenen 855 Muvazzaf Subay Adayının Mezuniyet Töreni’nde konuştu. Erd...

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "AK Parti ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet etme sistemini 2019'a tam manasıyla tesis etme maksatı ile birlikte ve yan yana mücadelemizi sürdürec...

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 65 yıl sonra Yunanistan'ı ziyaret edecek ilk Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olacağını bel...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında Soçi'de düzenlenen üçlü zirve başladı. Putin görüşm...

Şişli Belediyesi eski Başkanı Mustafa Sarıgül, 2019 yerel seçimleri için yeniden aday olacağını söyledi. Sarıgül, "Yıllardan beri siyasi çalışmaların içerisindeyim. Hi...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Soçi'de yapacağı görüşmenin öncesinde Suriye’deki siyasi...