Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Erdoğan anma töreninde konuştu!

15.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin birinci yılında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde düzenlenen anma törenine konuştu. Erdoğan, 'FETÖ sanıkları mahkemeye tek tip elbiseyle çıkarılsın' dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaysa, '15 Temmuz'da kaçtığını bilseydim Yenikapı'ya çağırmazdım' yorumunu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Kısıklı'daki konutundan ayrılarak helikopter ile Nakkaştepe'ye geldi.

Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, şehit yakınları ve gaziler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ile buradan tören alınana yürüyüşe geçti. Yürüyüşte, Erdoğan'ın Türk bayrağı tişörtleri giyinen torunları Ahmet Akif ve Mahinur Albayrak da yer aldı. 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Tam 1 yıl önce bugün, bu saatlerde ülkemizin pek çok yeriyle birlikte burada bir ihanet girişimi başlamıştı. Tanklarıyla, zırhlı araçlarıyla buraya gelen darbeciler köprüyü kapatmıştı. Darbeciler, artık kontrol bizim elimizde mesajı vermek istiyorlardı. Aşağı yukarı aynı saatlerde İstanbul ve Ankara'nın bazı yerlerinde işgal edilmişti. O sırada ben ve ailem Dalaman'dan buraya hareket etmiştik. Milletimiz kullanılan yöntemlere bakarak bu darbenin arkasında FETÖ'nün olduğunu anlamıştır. Milletimiz hemen harekete geçmiştir. Televizyon ekranlarından yaptığımız çağrıyla milyonlarca vatandaşımız darbecilere karşı sokakları doldurmuştur. 

En kanlı girişimler İstanbul ve Ankara'da yaşanmıştır. Diğer illerimiz de daha darbeciler harekete geçmeden derdest elmiştir. İstanbul'da en çok kanın döküldüğü yer burasıdır. 

Tekbirle tankın üzerine giden bir milleti kim esir edebilir

Tankları, silahları vatandaşlarımıza karşı acımasızca kullanıldı. En küçük bir tereddüt göstermediler. Peki onların karşısına dikilen milletimizin neyi vardı? Sadece elinde bayrağı vardı ama bunun yanında imanı vardı, imanı. Bir tarafta imanlı olan halkım, öbür tarafta da o imansız darbeciler vardı. Dünyanın en modern silahlarını garabe çaldı. Tekbirle tankın üzerine giden bir milleti kim esir edebilir. 

Şu köprünün dili olsa da o gece burada yaşnan kahramanlıkları bir anlatsa. O gece şehit kanlarıyla sulanan her taşın dili olsa da yiğitlik nasıl olurmuş tüm dünyaya anlatsa...

15 Temmuz gecesi bu hilal uğruna batan tüm güneşlerimize, tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. O gece yaralansa da eğilmeyen tüm başlara şükranlarımı sunuyorum. Özgürlüğüne, ezanına, bayrağına, vatanına, devletine, geleceğine sahip çıkan milletimin tüm fertlerine teşekkür ediyorum. Biz 15 Temmuz gecesi darbeci hainlerin saldırılarında 250 kahramınımızı toprağa verdik. Karşılığında 50 milyonluk Türkiye'nin geleceğini kurtardık. O gün 2150 kardeşimiz gazi olurken, milyonlarca kardeşimizin umudunu yeşerttik. Anaların, babaların, eşlerin, evlatların gözyaşlarına, yürek yangınlarına değer biçmek mümkün değildir ama bu fedakarlıkların karşılığında istiklal ve istikbalimize değer biçemeyiz.

Biz milletiz, onlar ise illet

 O makam sevgili peygamberimize en yakın makam... Biz de burada onlara sembolik makam hazırladık. Allah yolunda öldürülenlere, ölüler demeyiniz. Onlar diridirler ama siz anlayamazsınız. Biz bunu yaparken kul olarak, onların kardeşleri olarak bunu unutmayacağız, unutturmayacağız. Ankara'da da Külliye'nin karşısına yaptık. Yarın sabah da onun açılışını yapacağız. Rastgele bir araya gelmiş insan topluluklarıyla, milletler arasındaki fark budur. Milletlerin ortak geçmişleri vardır, bunlar gerektiğinde canlarını vermeye hazırdır. Türk milleti 15 Temmuz'da kutsallarını korumak adına canını vermekten çekinmeyeceğini göstermiştir. Biz milletiz, onlar ise illet. Yaşadığımız saldırı ve ihanetler bizi birleştirdi. Güçlendirdi. 15 Temmuz darbe girişimi milletimize yönelik ilk saldırı değildir, son saldırı da olmayacaktır. 

İdam konusu

İdam meselesi parlamentoya geldiği anda, parlamento da bana gönderirse ben bunu onaylarım. 

Kılıçdaroğlu'na sert sözler

Bazılar ne diyor? Kontrollü darbe, hale bak ya. Milletimizin bu şanlı direnişine kara çalmaya çalışıyorlar, bu terbiyesizliktir be. Doğru, o gece 23.15... Havalimanına iniyor. Benim İstanbul havalimanında onbinlerce kardeşim var. Tanklar VIP'in önünde. Dışarı çıkamıyor bu beyefendi. Ve gidiyorlar, görüşüyorlar. Tankların koruması altında Kılıçdaroğlu denilen zat Bakırköy Belediyesi'ne gidiyor. Sonra biz onu Yenikapı'ya çağırdık. Kaçtığını bilsem çağırmazdım. Ama o Yenikapı ruhundan da bir şey öğrenmemiş olacak ki, kontrollü darbe dedi. Bunu nasıl söylüyorsun? Bu millet senin gibi ürkek, korkak değil. O yürek sende yok, bu mücadele ödleklerin, vandalların mücadelesi değildir. 

CHP'nin başına kontrollü şekilde getirildi

Darbecilerin kontrolü altında Bakırköy'e gidip çay, kahve içerseniz böyle bir hisse kapılırsınız. Darbecilerin harekete geçmek üzere olabileceği her yerde yaşananlar bambaşkadır. Şimdi de darbecilerle aynı çizgide yürüttüğü politikayı gizlemeye çalışıyor. Meclis'te demokrasiye sahip çıkan CHP'lileri tenzih ediyorum ama CHP'nin başındaki bu zat oraya kontrollü bir şekilde getirilmiştir. Sen bir defa o makama CD ile gelmiş olan bir başkansın. Kendisinin o gece nerede, ne yaptığı ortadayken, sokaktaki insanlara hakaret edercesine darbe için yollara düşen bu insan ne desek boş. Bu zat bugün yine Meclis'te aynısını söyledi. Ama bugün ilk defa FETÖ'yü terör örgütü olarak kabul etti ama ha.

Teröristlere para mı vereceğiz?

 111 bin kişinin kamuyla ilişiği kesildi. Açığa alınmış 38 bin kişiyle ilgili araştırmalar devam ediyor. Biz bu teröristlere hala para mı vereceğiz? Kusura bakmasınlar kamudan biz bunlara para veremeyiz. 134 bine yakın kişi gözaltına alınıp sorgulandı, bunlardan 50 bin 400'ü tutuklandı. FETÖ'yle bağlantısı tespit edilen 5 binin üzerinde kuruluş kapatıldı, malvarlıkları da hazineye devredildi. Örgütün insanlarımızdan gasp ettiği ne varsa sahiplerine teslim edildi. 1000'e yakın özel şirkete kayyum atandı. FETÖ davalarında artık yavaş yavaş kararlar çıkmaya başladı. Bu ülkeye hainlik eden kimsenin cezasız kalmayacağına emin olunuz. Şehitlerimizin hatırası yüreğimizde daima yaşayacak.

Tek tip elbise ile mahkemeye çıkaralım

Dikkat edersiniz 15 Temmuz darbesine katılan hiç kimsenin yüzünde en küçük pişmanlık ifadesi yok. Demek ki bunlar gaflet anında değil, taamüden ülkemizi sırtından vurmak istedi. O hainlerin kapatıldıkları cezaevlerinin duvarları arasında çürürken düşünecekleri çok zamanları olacak. Geçen gün Başbakanımıza söyledim; bunları Guantanamo cezaevinde olduğu gibi duruşmaya çıkarken tek tip elbiseyle çıkaralım dedim. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce Başbakan Yıldırım kürsüye çıktı

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

Kahramanları burada şehit verdik. Abdullah Tayyip ve Erol Olçok bu köprünün ilk şehitleri oldular. Namusumuz için çıkmak zorundayız diyerek oğlunu Kısıklı'ya gönderen çoban da burada şehit oldu, iki çocuk annesi Sevil Yeşiyurt'u da burada şehit ettiler. Hepsi şehitlerimizin tamamı vefa ehli olarak kalbimizde ebediyen yaşayacaktır, acımız büyüktür. Ama boyun bükmüyoruz, bükmeyeceğiz. Kor ateş de olsa hüznümüzü içimize gömeceğiz. Bugün alçakları, hainleri sevindirmeyeceğiz.

Millet için, vatan için, bayrak için, inanç, namus, şeref için canlarını seve seve veren şehitler bugün bizlerde dua bekliyor. Millet olarak 15 Temmuz'u unutmayacak, unutturmayacağız. Dualarımız da, minnet ve şükranlarımız da onların aziz hatıralarını her zaman yaşatacağız. Biz, şehitlik mertebesini ölümsüz sayan bir inancın, bir medeniyetin mirasçılarıyız. Onların ölmediklerine inandığımız için şehitlerimizin gözlerinin bizim üzerinde olduğunu düşünüyoruz. Bugün açılışını yapacağımız şehitler makamını, köprünün Anadolu yakasında, tam da şehit verdiğimiz bu mekanda inşaa ettik. Çevresini şehitlik parkı haline getirdik, 250 selvi ve gül ağacı dikildi. Anıtın içinde 250 şehidimizin isimleri yer alıyor. Burayı ziyaret edip, selaları dinleyip, şehitlerimizin isimlerini okuyabilecekler. Sadece bu anıtlarla, makamlarla değil, şehitlerimizin isimlerini yeni eser ve hizmetlerle yaşatacağız. Bütün şehitlerimizin mekanları cennet olsun. 

Vatan namusumuzdur, şerefimizdir, onurumuzdur. Ecdad bu vatan toprağını çiğnetmemiştir. 15 Temmuz'da aziz milletimiz cumhurbaşkanımız, başkomutanımızın liderliğinde meydanlara inmiş, darbecilere darbeyi vurmuştur. Bugün de, yarın da göğsümüz siper olarak, bu mübarek toprakları hiçbir hain çiğneyemeyecektir. Bize yaşattıkları acılardan hiçbir şey elde edemeyecekler. Bugün oynadıkları tiyatro, bize yaşadıkları acıdan daha acı bir sonla bitecek. Kendi karanlıklarında yok olacaklar, kendi ellerindeki kanda boğulacaklardır. Hiçbir zaman şiddete teslim olmadık, olmayacağız. Şer odaklarına inat direneceğiz.(Cnn Türk)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’den İzmir Gündoğdu meydanında ihtişamlı gövde gösterisi.

Akşener’den Erdoğan’a: Damadınız AA’ya ‘yüzde 52 göster’ dedi mi?

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin İzmir Gündoğdu Meydanındaki Miting Alanı, mitinge 3-4 saat kala tıklım tıklım doldu. İzmirliler heyecan içerisinde Muharrem İnce'...

İzmir'in Alsancak semtindeki Gündoğdu Meydanı, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin saat 19.00'da yapacağı miting için hazır. Muharrem İnce, alana 2 milyon İzmirli b...

TVNET kanalı ekranlarında yayına bir anda Anadolu Ajansı’nın (AA) 2018 seçim tablosunun oy oranlarının yazılı şekilde gelmesi dikkat çekti.

Saadet Partisi sıra dışı fikirleriyle seçim kampanyasına devam ediyor. İzmir'de görülen dorsesiz tır ilginç görüntüler ortaya çıkardı.

Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Muharrem İnce, sosyal medya hesabından bir mektup paylaştı. Birçok sosyal medya kullanıcısının gözlerini yaşartan mektup yine ...

Yazarlar
Website Security Test