Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

G7 zirvesinde ne oldu?

10.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

G7 zirvesinde 6 ülke ABD ile hiçbir konuda uzlaşamadı.

Kanada'nın ev sahipliğini yaptığı 2018 G7 zirvesinde 6 ülke ABD'ye karşı ortak tutum sergiledi. ABD'nin Donald Trump'ın başkan olmasıyla birlikte dışarıya karşı Trump'ın deyimiyle başlattığı "ticaret savaşları" havası G7 zirvesinde de etkisini hissettirdi. Donald Trump'ın başlattığı yeni ekonomi anlayışı ile bazı ticaretlerde vergi artışları başlamıştı. "Rusya da burada olmalı" söylemiyle aslında ılımlı bir havada başlayan zirvede ABD dışındaki diğer ülkeler, Kanada, Almanya, İtalya, İngiltere, Japonya ve Fransa, Trump'ın politikalarından yana olmadıklarını ortaya koydular. Rusya'nın da 2014'e kadar bu ülkeler arasında olduğu ve zirvenin isminin de o dönemde G8 olduğu biliniyor. 
 
Donald Trump'ın yeni gümrük vergileri getirilmesi kararından sonra Kanada Başbakanı Justin Trudeau da, Kanada'dan ABD'ye karşı 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak yeni gümrük vergileri getireceğini açıkladıktan sonra, "Kanadalılar kibar ve makuldur ama kimse bizi sindiremez" diye sözlerine ekledi. Kuzey Kore, Kim Jong-un ile görüşmek için Kanada'dan ayrılan Donald Trump da G7 zirvesi sonrası ortak açıklamaya katılmadı ve Twitter'dan Kanada Başbakanı Trudeau'ya cevap verdi; "Trudeau çok onursuz ve zayıf." 
 
Zirveden geriye bu fotoğraf kaldı;
 
 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl'ın düğünü için Putin'den ilginç bir hediye.

Filistinlilerin Mescidi Aksa'nın kapatılmasını protesto etmesinin ardından İsrail güçleri Mescidi Aksa'nın kapılarını yeniden açtı.

Rusya Dışişleri, ABD'deki Rus diplomatların mülkleri konusunda protesto notası gönderdi.

Ernst & Young danışmanlık şirketi tarafından yeni yapılan küresel bir iş araştırmasına göre, İsviçre şirketleri dünya çapında araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) alanında ...

Çin Dışişleri Bakanlığı 'Çin, Türkiye'nin geçici ekonomik zorlukların üstesinde gelme kabiliyeti olduğuna inanıyor' açıklamasında bulundu.

Rusya, yapay zeka teknolojisi ile donatılan Tu-22MZM PSC bombardıman uçağının tanıtımını yaptı.

Hollanda Devlet Konseyi, Pastafaryanizm ya da Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi'nin bir din olmadığı yönünde karar alarak, bu hareketin takipçisi olan Mienke de Wilde'ın...

Yazarlar
Website Security Test