Kuzey Kore, PyeongChang Kış Olimpiyatları'na üst düzey heyet gönderecek

23.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Güney Kore'deki PyeongChang Kış Olimpiyatları'nın açılış törenine Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kızkardeşi Kim Yo-jong ile temsili Devlet Başkanı Kim Yong-nam'ı gönderen Kuzey Kore oyunların kapanış törenine de 8 kişilik üst düzey heyet gönderecek.

Güney Koreli yetkililer PyeongChang Kış Olimpiyatları'nın 25 Şubat'ta yapılacak kapanış törenine Kuzey Kore'den üst düzey heyetin katılacağını doğruladı.

 

Güney Kore Birleşme Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yong-chol'ün heyete liderlik edeceği ve heyetin tören başlamadan birkaç saat önce ülkeye kara yoluyla geleceği belirtildi.

Kim'e 'Ülkenin Barışçı Birleşmesi için Komite'nin Başkanı Ri Son-gwon'un ve 6 personelin daha eşlik edeceği ayrıca Kim'in pazar gününden itibaren 3 gün boyunca Güney'de kalacağı açıklandı. 

Bakanlığın açıklamasında "Üst düzey heyetin kapanış törenine katılımının iki Kore arası ilişkilerin geliştirilmesi ve nükleer silahların yok edilmesi dahil Kore Yarımadası'nda barışı sağlama sürecine yardım etmesini bekliyoruz" dendi.

KİM YONG-CHOL 46 GÜNEY KORELİ DENİZCİNİN ÖLDÜĞÜ SALDIRININ SORUMLUSU OLARAK GÖSTERİLİYOR

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un
 

Heyete başkanlık edecek eden olan Kim Yong-chol Kuzey Kore'nin iki Kore arasındaki ilişkilerden sorumlu yetkilisi.

Ancak Kim ayrıca 2010 yılında Güney Kore donanmasına ait bir gemiye yapılan torpido saldırısında 46 Güney Koreli denizcinin ölümünden sorumlu tutulan Kuzey Kore'nin istihbarat kurumu 'Genel Keşif Bürosu'nun eski başkanı.

ABD ve Güney Kore, Kim'i 2010 ve 2016 yıllarında nükleer silah ve balistik füze programlarına desteği nedeniyle kara listeye almıştı.

Ancak Reuters'e konuşan bir Güney Koreli üst düzey hükümet yetkilisi, Olimpiyatlar'ın başarısı için heyetteki isimleri kabul ettiklerini söyledi. Güney Koreli yetkili ABD'yi heyetin ziyareti kousunda bilgilendirdiklerini ve Kim'in Güney Kore'ye girişini de görüştüklerini belirtti.

IVANKA TRUMP İLE KUZEY KORE HEYETİ ARASINDA GÖRÜŞME BEKLENMİYOR

Önce ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, arkada Kuzey Kore'nin temsili Devlet Başkanı Kim Yong-nam ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kızkardeşi Kim Yo-jong
 

Kuzey Kore heyetinin ziyareti ABD'nin kapanış törenine göndereceği ABD heyetine liderlik edecek olan Başkan Donald Trump'ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump'ın ülkede olduğu tarihlerle de çakışıyor.

 

Ancak Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile görüşmesi beklenen Kuzey Kore heyeti ile Ivanka Trump arasında bir temas olması beklenmiyor.

Reuters'e konuşan üst düzey bir ABD yönetimi yetkilsi, cuma günü Mavi Saray'da Devlet Başkanı Moon ile akşam yemeğine katılacak olan Ivanka Trump'ın Kuzey Kore heyetiyle görüşme planının olmadığını söyledi.

Yetkili "Görüşmeleri konusunda resmi bir fırsat bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

 

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Olimpiyatlar'ın açılış törenine katılmıştı.

ABD, Pence ile Kuzey Kore heyeti arasında planlanan görüşmenin Kuzey Kore tarafından son dakikada iptal edildiğini duyurmuştu.

KUZEY KORE LİDERİNİN ADI SINIRDAKİ PROPAGANDA YAYININDAN KALDIRILDI

Güney Kore- Kuzey Kore- Müzik- DMZ
 

Diğer taraftan Güney Kore Parlamentosu Ulusal Savunma Komitesi Başkanı Kim Hack-yong'un yardımcısı Kim Jong-un'un adının sınırdaki dev hoparlörlerden yapılan propaganda yayınından geçen yıl kaldırıldığını açıkladı.

 

Yetkili ordunun bu kararı 'Kuzey Kore vatandaşları arasında olumsuz duyguların ortaya çıkmasından endişe ettikleri' gerekçesiyle aldığını söyledi.

Sonraki yayınlarda Kuzey Kore yönetimi konusunda daha dolaylı ifadelerin yer aldığını söyleyen yetkili örnek olarak 'Füze denemelerine harcanan aşırı para halkın zorluk çekmesine yol açıyor' benzeri açıklamaların yapıldığını söyledi.

Güney Koreli bir askeri yetkili bu ay yaptığı yaptığı açıklamada Olimpaylar'ın başladığı 9 Şubat'tan bu yana Kuzey'in sınrıdaki hoparlörlerden yaptığı yayının sesinin kısıldığını belirtmişti.

AÇILIŞ TÖRENİNE KATILAN KUZEY KORE HEYETİNİN MASRAFI 223.000 DOLAR

Güney Kore
 

Diğer taraftan Kim Jong-un'un kızkardeşi Kim Yo-jong ve beraberindekilerin 3 gün süren Güney Kore ziyaretinin masrafları Seul tarafından karşılanmıştı.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı'ndan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili Kim dahil 4 üst düzey yetkili ve 18 kişilik personelin seyahatinin masrafının 240 milyon won (223.000 dolar) tuttuğunu belirtti.

Kim Yo Jong ve beraberindekiler Seul'ün doğusunda bulunan 5 yıldızlı bir otelde konaklamıştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Afrin'de doğu ve batı cephesi resmi olarak birleşti, Türk ordu birlikleri kentin kuzeyinde buluştu.

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'nin batısındaki çatışmasızlık bölgesinde yedinci ateşkes gözlem noktası kuracak konvoyun Anadan ilçesine geldiğini duyurdu.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, Ankara Anlaşması çerçevesinde Türk vatandaşlarına verdiği süresiz oturum hakkını bugün itibari ile kaldırdı. Artık sadece uzatma vizesi v...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nun Afrin kararına sert tepki gösterdi. "Binlerce Suriyeli bizde. Kapıları açıp gönderseydik kaçacak delik arardınız. Siz in...

Apple şirketin uygulama marketi AppStore'a İran'dan girişleri engellediği bildirildi.

Türkiye, Rusya ve İran Astana sürecinde ortak açıklamada bulundu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İran'ın nükleer bomba geliştirmesi durumunda, kendilerinin de aynı yola başvuracağını söyledi.