Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ticaret Borsası’nda artık zeytinyağı tadımları yapılacak

10.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Borsası bünyesinde Zeytinyağı Duyusal Analiz Tadım Odası açılışı yapıldı

İzmir Ticaret Borsası tarafından oluşturulan Zeytinyağı Tadım Paneli bugün Borsa binasında gerçekleştirildi ve Zeytinyağı Duyusal Analiz Tadım Odası’nın açılışı yapıldı. Zeytinyağı duyusal analizi ile ilgili eğitim alan panelistlere sertifikaları verildi.

İzmir Ticaret Borsası ve Zeytincilik Araştırma Enstitüsü işbirliği ile zeytinyağında duyusal analiz yapılabilecek bir tadım paneli oluşturulması için panelistlere eğitim verildi. Eğitimin ilk aşamasında panelistlere zeytin yetiştiriciliği, yağ üretim teknolojileri, zeytinyağı kalitesi ve zeytinyağı sınıfları hakkında dersler verildi. Pratik bölümde ise panelistler kusurlu ve kaliteli yağları tadarak tadım antrenmanları yaptı. Panelistler ayrıca dünyaca ünlü bir İspanyol uzmandan, beş günlük ileri düzey tadım eğitimi aldılar ve sertifikalarını almaya hak kazandılar.

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, yaptığı konuşmada zeytin ve zeytinyağının önemini vurgulayarak, “Zeytin, Allah’ın Ege ve Akdeniz coğrafyasına en güzel armağanıdır. Tüm kutsal kitaplarda, binlerce yıllık öykülerde, masallarda hep zeytinin adı geçer. Zeytin konusunda ülke olarak çok şanslı olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Türkiye, 160 milyonu aşan ağaç varlığı ve bir buçuk milyon tonun üzerinde tane zeytin üretimi ile dünyanın en önemli zeytin üreticilerinden biridir. Borsamızın çalışma alanı olan İzmir ise, zeytin üretimi yapılan iller arasında, toplam zeytin ağacı sayısı bakımından üçüncü sırada yer alıyor. İzmir sadece zeytin üretimi açısından değil gelişmiş zeytin ve zeytinyağı sanayinin varlığı ile de önemli bir kent. Ülkemizin zeytinyağı ihracatının yarısından fazlası ilimizden gerçekleştiriliyor.” dedi.

Konuşmasının ardından Kestelli, panelistlere sertifikalarını verdi ve Zeytinyağı Duyusal Analiz Tadım Odası’nın açılışını yaptı.  Kestelli ve diğer konuklar bir eğitimci eşliğinde zeytinyağı tadımı yaptılar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Çarşaf siparişi veren kadına kefen geldi.

Aliğa'da fabrikada gıda zehirlenmesi yaşayan işçi sayısı 284 oldu.

ABD Maslahatgüzarı: ‘Amerikan hükümeti endişe duyuyor’

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’e sezonun ilk taze “Aydın İnciri” verildi.

İzmir’in Aliağa ilçesinde birçok akademisyenin katılımıyla ‘Türk Dünyası ve Yörük Türkmenler’ konulu panel düzenlenecek. Aliağa Yörükler Derneği, 29 Temmuz Pazar günü...

İzmir’in Bayındır ilçesinde makilik alanda orman yangını çıktı.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener'i ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İZTO, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ti...

Yazarlar
Website Security Test