Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'in tarım mucizesi

18.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir'de tarım Aziz Kocaoğlu'nun 13 yıllık yönetim süresinde rekor büyümeye imza attı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarıma verdiği destekler ile çok konuşuluyor. Raporlara göre İzmir'in tarım grafiği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bir milat yaşamış. Grafik Kocaoğlu'ndan önce ve Kocaoğlu'ndan sonra diye iki şekilde okunmalı. 

Türkiye ortalamasına göre 2,4 kat daha fazla büyüyen İzmir'in tarım sektörünün büyümesinde belediyenin özgün proje ve desteklerinin önemine vurgu yapıldı. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve TÜİK'ten gelen veriler çerçevesinde hazırlanan rapora göre 1990-2003 yılları arasında sadece binde 9 büyüyen İzmir tarımı, 2004-2017, Aziz Kocaoğlu yönetimi, yıllarında ise yüzde 7.5 büyüdü. 

İzmir'de tarıma paralel olarak hayvansal ürün sektörü 1990-2003 yılları arasında yüzde 1,3 büyürken, 2004-2017 döneminde ise 10,7 büyüme kaydetti. Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yaşar Uysal, bu veriler son yıllarda et ithalatıyla gündemde olan ülkemize umut ışığı olacak cinsten dedi. Ayrıca Uysal, "Bu çalışmada yapılan inceleme ve analizler, İzmir tarımında 2004 sonrası dönemde çok büyük bir gelişme yaşandığını ve bu sektörün Türkiye ortalamasından 2,4 kat daha fazla büyümesiyle somutlaştığını ortaya koyacaktır. Ortaya çıkan bu durumun İzmir Büyükşehir Belediyesi açısından artan sorumluluk ve yüksek beklentiler, Türkiye tarım politikalarını oluşturanlar açısından ise iyi bir örnek ve ders anlamına geleceği açıktır. Dolayısıyla çoğu zaman ve çoğu kez olduğu gibi İzmir bir kez daha, bu kez tarımdaki başarılarıyla ön plana çıkmış, öncü ve örnek olmuştur." dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Kaan

19.06.2018 - 02:17
Helal olsun gavur İzmire :-D birilerine de kapak :-D (anlayan anladı:-D)

Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı

18.06.2018 - 17:53
Değerli Yaşar, Tarımda Büyümenin Analizi Raporunu göndermen mümkün mü? Emeğine teşekkür ediyorum. Mustafa Kaymakçı
Diğer Haberler

Çarşaf siparişi veren kadına kefen geldi.

Aliğa'da fabrikada gıda zehirlenmesi yaşayan işçi sayısı 284 oldu.

ABD Maslahatgüzarı: ‘Amerikan hükümeti endişe duyuyor’

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’e sezonun ilk taze “Aydın İnciri” verildi.

İzmir’in Aliağa ilçesinde birçok akademisyenin katılımıyla ‘Türk Dünyası ve Yörük Türkmenler’ konulu panel düzenlenecek. Aliağa Yörükler Derneği, 29 Temmuz Pazar günü...

İzmir’in Bayındır ilçesinde makilik alanda orman yangını çıktı.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener'i ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İZTO, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ti...

Yazarlar
Website Security Test