Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

35 Saatlik Maraton “Hack4energy” Tamamlandı

16.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından İzmir Girişimcilik Ekosisteminin gelişimi için düzenlenen ve girişimcileri özel sektör firmaları, üniversite öğretim üyeleriyle bir araya getiren hackathon etkinlikleri “Hack4Energy” ile devam etti. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen “Hack4Energy”, bu yıl da temiz enerji ve çevre teknolojileri alanındaki fikirlerin gelişmesine ortam sağlayarak, girişimcileri cesaretlendirdi.

Hackathonlar, girişimciler için tüm dünyada hem bir yarışma ve hem de bir paylaşım platformu olarak görülüyor. Hackathonlarda, farklı uzmanlık alanlarında çalışan girişimciler bir araya gelip sınırlı bir zaman dilimi içinde, kendilerine verilen bir sorunla ilgili ortaya yeni bir çözüm çıkarmaya çalışıyor. Yeni girişimcilerle tanışıp, girişimcilik kültürünü öğrenmek ve tüm insanlığa faydalı olacak çözümler üretmek hackathonların temel amacı. Bu etkinlikler, şehirlerde girişimcilik kültürünün gelişmesine önemli katkılar sağlıyor.

İZKA, İzmir’de girişimcilik ekosistemine yönelik yapmış olduğu strateji çalışmalarında yer alan şekilde, girişimcileri konusunda uzman iş dünyası temsilcileri ve akademisyenlerle bir araya getiren bu yenilikçi etkinlikleri, İzmir’in gelişen sektörlerine yönelik olarak farklı kurumlarla işbirlikleri halinde düzenliyor.

Kesintisiz 35 saat süren Hack4Energy 2018, İZKA, Teknopark İzmir ve uluslararası bir fon kuruluşu olan Green For Growth Fund işbirliğiyle düzenlenirken, 13 girişimci ekip, özel sektörden ve akademisyenlerden oluşan konusunda uzman 21 mentörden destek alarak yarıştı.

 

İZKA’nın güdümlü proje desteğiyle geçtiğimiz yıllarda kurulan Teknopark İzmir İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe katılan ekipler, temiz enerji ve temiz teknolojiler odağında 2 gün boyunca hızlandırdıkları iş fikirlerini; hazırladıkları sunumlar, maketler ve ara yüzlerle jüriye sundu. Yenilikçi, özgün, ticarileştirilmeye en uygun çözümler jüri tarafından ödüllendirildi.

Hack4Energy hakkında görüşlerini dile getiren İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü Prof. Dr. Mustafa GÜDEN; “Hack4Energy bu yıl da yine çok dolu bir etkinlik oldu. Genç arkadaşlarımız çok güzel fikirlerden yola çıkarak iyi projeler sundular. Beklentimiz bu projelerin önümüzdeki dönemlerde bir an önce ticarileşmesi. Çünkü İzmir hem temiz enerji hem de girişimcilik konusunda çok iddialı bir şehir.” derken, Teknopark İzmir olarak temiz enerjiler konusunda kümelenme çalışmaları yürüttüklerini ve bu etkinliklerin çalışmalarının önemli bir parçası olduğunu belirtti.

İzmir ekonomisine katkı sağlayacak hızlı büyüyecek ve istihdam yaratacak yeni işletmelere ihtiyaç olduğunu, bu işletmelerin ise yenilikçi fikirlere sahip yeni girişimciler tarafından kurulabileceğini belirten İZKA Genel Sekreteri Mehmet YAVUZ ise, “Yenilikçi girişimcilerin ortaya çıkabilmesi için, girişimcilik kültürünü İzmir’de erken yaşlardan itibaren yaymamız gerekiyor. Ajans olarak bu amaca yönelik faaliyetlerimizi İzmir için stratejilerimiz kapsamında önceliklendirdiğimiz katma değerli alanlarda yürütüyoruz.” dedi.

Hack4Energy 2018’de dereceye giren ekipler şu şekilde sıralandı:

 

1.lik Ödülü: 5.000 TL
Takım: Ace Engineering
Üyeler: Orhan İştenhiçkorkmaz, Caner Adıyaman, Mert Güven Aydın ve Alpay Can Şener      

 

2.lik Ödülü: 3.000 TL
Takım: SQERTY
Üyeler: Hasan Harman, Ömer Gülen, Atakan Demirtaş, Sezgin Sazlıoğulları ve Fatih Hamza

3.lük Ödülü: 2.000 TL
Takım: Vourlabs
Üyeler: Muharrem Kantar, Emre Dinçer, Mehmet Arıcı ve Yağız Özbek Evren

Jüri Özel Ödülü: 1.000 TL
Takım: BetaMarine
Üyeler: Ayça Uğur Sümer, Canberk Demir, Yiğit Kılıçkını, Sude Özcan ve Zeynep Gölbey   

Bilgi Yarışması Ödülü: 1.000 TL
Takım: PUU
Üyeler: Noyan Alperen İdin, Bengi Alara Akşasız, Umur Acerbaştimur

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Kalkınma Ajansı 29 Aralık 2017 tarihinde yayınlamış olduğu Kültür Varlıklarının Korunması ve Yaşatılması Mali Destek Programı'nın sonuçları açıklandı. Açıklanan ...

Çin heyetini ağırlayan İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Çin ile birlikte İzmir’in de önemli bir paya sahip olacağı pek çok proje için stratejik plan hazırla...

Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) ve İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi koordinesinde düzenlenen TYF-DTO Rüzgâr Sörfü Türkiye Ligi’nin üçüncü ayağı ve Türkiye Şampi...

İzmir Ticaret Borsası ve Şanlıurfa Ticaret Borsası arasında, İzmir Ticaret Borsası’nın yüzde yüz sermayesi ile kurulan ve 2014 yılında faaliyete geçerek pamuk alanında...

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanın verilişinin yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü, İzmir’in Balçova ve Foça ilçelerinde coşkuyla kutlandı.

Yenilenebilir enerji yatırımlarının ülkemiz için çok önemli ve acil olduğu gerçeğinden hareket eden İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD), İzmir Yenilenebilir ...

Selçuk Gökçealan Üzüm Festivali bu yıl 2. kez coşkuya sahne oldu.

Yazarlar
Website Security Test