Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’e Teknoloji Üssü Şirketi geliyor

10.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) ve Ege Bölgesi Sanayi Odası işbirliği ile (EBSO) sanayiciler Kulübü’nde, İzmir Başkanlar Kurulu üyeleri ve iş insanları ile buluşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, İzmir’de kurulacak teknoloji üssü şirketi için hazırlıkların son aşamaya geldiğini söyledi. Bakanlar Kurulu’nda bu konuda karar çıkardıklarını, 150 milyon TL’lik kaynak ayırdıkları şirkete İzmirli kurumlarında ortak olacağını kaydetti.

Yarımada teknoloji üssü olsun

Toplantının açılışında konuşan EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, Çeşme Yarımada Bölgesi’nin yüksek teknoloji yatırımları için en uygun lokasyon olduğunu belirterek İzmirliler olarak bu bölgenin teknoloji üssü olarak belirlenmesi gerektiği söyledi. İzmir’e son dönemde nitelikli göçün arttığını ve herkesin İzmir’de yaşamayı tercih ettiğini anlatan Susam, “Yarımada Bölgesi’nin teknoloji yatırımları için öncelikli bölge olması uzun zamandır gündemde. Bugün sizlerden bu konuda müjdeli haberler bekliyoruz. İzmir Bunun için hazır. Sizi İzmirli Bakan olarak görüyoruz. Bu konuda gerekli çalışmaları yapacağınızdan da eminiz” dedi.

 

İzmir öncü rol oynayabilir

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise Endüstri 4.0’ın gündemde olduğu bir dönemde İzmir’in birçok avantajı ile bu alanda öncü bir rol oynayabileceğini belirterek Hükümetten bu konuda adımlar atmasını beklediklerini söyledi. Endüstri 4.0 modelinin ancak buna uygun bir eğitim modelinin ortaya konulması ile mümkün olabileceğine işaret eden Yorgancılar, Bakanlık olarak her alanda sanayiye destek olunduğunu ancak bu desteğin artarak devam etmesi gerektiğini vurguladı.

 

Yüzde yüz yerli teknoloji 

Daha sonra kürsüye gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü İzmir’de olmaktan çok mutlu olduğunu her fırsatta İzmir’e geldiğine işaret ederek, kentin her alanda büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. İzmir’i Türkiye’nin teknoloji üssü olarak görmek istediklerini anlatan Özlü, “İzmir’de üniversiteler ve teknoparklarımız var. Bunların hepsini birbirine entegre etmek istiyoruz. Bunun için Uluslar arası bir danışmanlık şirketi ile çalıştık. Bundan çıkan sonuç doğrultusunda İzmir Teknoloji Üssü adıyla bir şirket kurulması için Bakanlar Kurulu kararı aldık. Şirket için 150 milyon TL kaynak ayırdık. Bu şirketin yüzde 49’una da Bakanlık olarak biz ortak olacağız. İzmirli kurumlar ve STK’larda bu şirketin diğer ortağı olacak. İzmir’de bu projeye sahip çıkıyor. Bu proje 40 bin kişiye istihdam sağlayacak. Burada küresel bir başarı hedefliyoruz. Üretilen teknolojiler taklit değil yüzde yüz yerli olacak” dedi. 

 

Model Fabrika 2019’da geliyor

İzmir’e Model Fabrika kuracaklarını da açıklayan Özlü, “KOBİ’lerimizin verimliliği artırmak, yalın üretime geçişte teknik destek sunmak ve uygulamalı eğitim vermek için İzmir’e model fabrika kuruyoruz. Model fabrikamız; her yıl yaklaşık 40 fabrikanın verimlilik dönüşümüne katkı sağlayacak. Model fabrikayı, Bakanlığımız ile Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın ortak finansmanıyla hayata geçireceğiz. Bu yıl, en geç Kasım ayında, projenin etüt çalışmalarını tamamlamış olacağız. İnşallah 2019 yılı Haziran ayında, Ege Üniversitesi Kampüsü içinde, Model Fabrika’nın açılışını yapacağız” diye konuştu.

 

“İstihdamı arttırdık”

İzmir’in Organize Sanayi bölgelerindeki istihdam sayısını, 16 yılda 3 katına n çıkardıklarını,  2018 yılı itibariyle, İzmir’de 7 adet Organize Sanayi Bölgesi projelerinin de devam ettiğini anlatan Özlü,  İzmir’de 4 adet Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurduklarını bunun yanında dijital dönüşüm merkezi de kuracaklarını sözlerine ekledi.

Konuşmasının ardından sanayicilerin sorularını da yanıtlayan Özlü’ye toplantı sonunda EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ile EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam, günün anısına çini işlemeli bir tepsi hediye ettiler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çiğli’de 25 dönüm alan üzerine kurduğu Ahmet Taner Kışlalı Parkı, Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin de katıldığı gösterişli bir tör...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk konutları teslim etmeye hazırlandığı Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 422 konut ve 40 iş yerini kapsayan 2. etabın da temelini attı.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin 3 milyon lira kaynak aktardığı İzmir Turizm Tanıtma Vakfı (İZTAV), kent turizmini canlandırmak amacıyla yurt dışında tanıtım atağına baş...

İzmir'de, gençler bir araya gelerek tarihi Konak Saat Kulesi önünde yer sofrası kurarak sahur yaptı.

Büyükşehir'den bu kez "kuşkonmaz desteği geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca'yı Otogar’a bağlayacak tünel çalışmaları kapsamında, 27 Mayıs Pazar gününden itibaren Bornova Otogarı ve çevresindeki trafik akışını ...

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin okul çağı öncesi çocuklara yönelik "Yaratıcı ve Yenilikçi Küçük Bilim İnsanları Etkinliği" Beydağ ve Foça’dan sonra Bornova'da devam et...

Website Security Test