Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

'En azından bu treni kaçırmayalım'

11.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gözlem Gazetesi Yazarı ve Mali Müşavir Burak Oğuz ekonomik gündemi Gözlem okurları için yorumladı.

Türkiye tamamen yeni bir sisteme geçti

Bütün sistem değişti, parametreler değişti, dolayısıyla da bugüne dek bildiklerimizle, bugünü yorumlamamız aslında pek de mümkün değil.

Tabi gerek vatandaş, gerek şirketler ve gerekse uluslararası çevreler ekonomiyi merak ediyor.

Yeni kabine ile ilgili olarak birçok yerde yorum ve eleştiriler yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.

Bu yorum ve eleştirilerden dikkatimizi çeken ise, yeni kabineden sadece milli eğitim bakanı ile ilgili olarak hemen hemen tüm yorumlardaki ortak görüşler son derece olumlu,fakat kabinenin geri kalanı için ya hiç yorum yok ya da olumsuz yorumlar var.

Yeni yönetim sistemimizde neredeyse yetkilerin tamamı başkanda.

Bakanların dahi başkandan izin almadan birşey yapamayacakları göz önünde bulundurulduğunda, bakan kadrolarının belki de eskisi kadar da önemli olmadığı, bunun yerine artık yeni sistemde özellikle başkana direk bağlı olarak çalışacak olan, Finans Ofisi gibi diğer kadroların çok daha fazla önem kazandığı görülüyor.

Dolayısıyla, özellikle ekonomiden sorumlu bakanlara, piyasaların verdiği ilk tepkinin pek olumlu olmadığını söylemek çok da yanlış olmaz.

Fakat bunu telafi etmenin bir yöntemi de, piyasanın verdiği negatif tepkileri göz önünde bulundurarak, gerek başkana direk bağlı olarak çalışacak finans ofisi gibi kurumlardaki kadroları ve gerekse bakanlıklara bağlı olarak çalışacak alt kurumlar ve kadrolara yapılacak olan atamalarda çok dikkatli olunması.

Eğer bu kadrolarda çok dikkatli olunursa ekonominin tekrar pozitif görünüm alması için hala bir şansımız var.

Aksi taktirde ekonomik göstergelerdeki bozulmalar devam edebilir.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Manisa Genç İş Adamları Derneği (MAGİAD), Uluslararası Ticaret Komisyonu Başkanı Halil Ağırbaşlı ve Başkanvekili Ömer Faruk Polat, Ukrayna'nın başkenti Kiev’de bir diz...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle yeniden yapılandırıldı. Kararname öncesi Sayıştay denetiminde bulunan SGK, Merkez Bankası gibi hedefler b...

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, 'Yeni bir yapılandırma ya da borç ötelemesi gibi değerlendirme orta vadeli projeksiyonlarımızda yer almamaktadır' dedi.

İzmir Ticaret Borsası (İTB), kaybolmaya yüz tutan tarım ürünleri üretiminin devamı için çalışmalarını sürdürüyor.

En fazla inovasyon üreten yerli iç giyim markası olan Yeni İnci, kadınların desteğini yanına alarak, tüketicisiyle birlikte ve el ele ürün geliştirme başarısını da taç...

Bütçe Haziran'da 25,6 milyar TL açık verdi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan ve daha çok astronot besini olarak bilinen Kinoa bitkisinin Bitlis’in Tatva...

Yazarlar
Website Security Test