Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TİM Başkanı İsmail Gülle: Ticaret savaşında herkes kaybeder

9.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, ABD Başkanı Donald Trump'ın dile getirdiği 'ticaret savaşları' hakkında değerlendirmelerde bulundu.

TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) Başkanı İsmail Gülle, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'den ithal edilen bazı ürünlere getirdiği yüzde 25 ek gümrük vergisi ve sonrasında ilk kez dile getirdiği 'Ticaret savaşları'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan İsmail Gülle, ticaret savaşlarında kazanan tarafın olmadığının tarihte kanıtları olduğunu belirtti ve şöyle konuştu; "ABD'nin uyguladığı korumacı politikalar diğer ülkelerin de cevap vermesi ile bir ticaret savaşına dönüşmüş durumda. Bugün dünyanın en önemli 3 ticari aktörü ABD, Çin ve AB ülkelerinin atacağı her adım, küresel ticareti ve küresel refahı olumsuz etkileyecektir." 

İsmail Gülle, ABD Başkanı Trump'ın mart ayında imzaladığı kararname ile çelik ve alüminyuma ek vergi getirdiğini ve bunun Türkiye'yi de etkileyeceğini söyledi. Türkiye ile ABD'nin ticarette önemli partnerler olduğunu vurgulayan Gülle, "Geçen yıl 8.7 milyar dolarla en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz beşinci ülke oldu. Yine 11.9 milyar dolarla ithalatımızda dördüncü. Çelik ve alüminyum, ABD'ye ihracatımızda son dönemde öne çıkan ürünler arasında yer alıyor. Bu ürünlere getirilen ek vergiler elbette ihracatımızı etkilyecektir. Ancak firmalarımızın alternatif pazarlara yönelmeleri bu etkiyi en aza indirecektir." dedi

Başkan İsmail Gülle, 6 Temmuz'da yürürlüğe giren ve ABD'nin Çin'den aldığı 818 ürüne ek yüzde 25 vergi koymasına ilişkin şöyle konuştu; "ABD'nin bu ürünlerde Çin'den ithalatı 34 milyar dolar. Aynı ürünlerde biz de 2017'de ABD'ye 1.9 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Ticaretin önündeki engellerin kaldırılması konusu, hem TİM olarak bizim, hem de hükümetimizin üzerinde titizlikle çalıştığı bir konu. Ancak ABD'nin kararının artçı şokları olacağı muhakkak. Çin'in buna karşı getireceği ek vergiler ve buna ABD'nin yeniden cevap vermesi durumunda dolaylı olarak tüm dünya etkilenecek." 

Türkiye'ye etkisi ne olur?

TİM olarak küresel ticarete ilişkin gelişmeler ve Türkiye'ye etkileri konusunda yoğun çalışma yaptıklarını vurgulayan Başkan Gülle, "Bu adımların ürün ve sektör bazında bize etkilerini araştırıyoruz. Bu araştırmalarımızı yakında firmalarımızla paylaşacağız. Son dönemde başlayan ticaret savaşları, yakın tarihte görmediğimiz bir şiddette gerçekleşebilir. Bu durumda ülkemiz de kendisine yöneltilen uygulamalara gerek cevabı verecektir. Elbette bu adımlar tüm ülkelerin ticaretini etkileyecek, ancak firmalarımızın bu yeni döneme hazırlıklı olması çok önemli. Bu süreçte doğru adımlar atarak ihracatımızı artırmaya devam edebilir, yeni pazarlara açılarak pazar çeşitlendirmesi yapabiliriz. Tüm firmalarımızı TİM'in bu konudaki çalışmalarını takip etmeye, küresel ve bölgesel gelişmeleri yakından izlemeye davet ediyorum." 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizsiz bankacılık yapan katılım bankaları için swap işlemleri izni verdi.

Dolar bu sabah 6,1 TL'yi görürken BIST 100 bini aştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılı Eylül dönemi iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksini (RKGE) açıkladı. Buna göre; 2018 yılı Ey...

24 Eylül Pazartesi piyasalarda altın fiyatları

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği’nin Adana Sanayici ve İşadamları Derneği daveti üzerine düzenlediği “Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik” toplantısında...

Türk Eximbank, uluslararası piyasalardan sağladığı fonları artırmak amacıyla 24-26 Eylül 2018 tarihleri arasında Londra’da bir dizi toplantı gerçekleştirecek.

İnşaat maliyet endeksi, Temmuz ayında aylık yüzde 1.63, yıllık yüzde 27.01 arttı.

Yazarlar
Website Security Test