Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'de gerçek enflasyon yüzde 39.2

31.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Forbes Dergisi'nde yayımlanan bir makalede, Türkiye'de gerçek enflasyon oranının resmi rakamlardan 3.6 kat fazla olduğu öne sürüldü. İddiaya göre, Türkiye'de enflasyon yüzde 39.2 seviyesine yükselmiş durumda.

Forbes Dergisi Türkiye’de enflasyon oranının düşük gösterildiğini iddia etti.

Forbes Dergisi'nde Steve Hanke imzasıyla yayımlanan makalede, Türkiye’de gerçek enflasyon oranının yüzde 39.2 seviyesinde olduğunu öne sürdü.

“Türk lirası için mayıs ayı acımasızdı. Lira, Amerikan dolarına karşı yüzde 15 oranında değer kaybetti. Bu, büyük ve önemli bir hareket. Doğrusu şu ki, liranın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Aşil topuğu olduğu konusunda geçmişte tekrar tekrar uyarıda bulunmuştum.

Erdoğan’ın Ağustos 2014’te cumhurbaşkanı olmasından bu yana, TL dolar karşısında şaşırtıcı bir oranla yüzde 56 değer kaybetti. Ve, sadece Erdoğan’ın Türkiye’nin para politikası yönetimini ele geçirmeyi planladığını ilan ettiği 14 Mayıs’tan bu yana da, lira Amerikan doları karşısında neredeyse yüzde 10 oranında eridi.

 

Liranın çöküşüyle Türkiye’de enflasyon tavan yaptı. Bir ekonomideki en önemli fiyat, yerel para birimi ile dünyanın döviz rezervi olan Amerikan dolar arasındaki takas oranıdır. Kurdaki farklar, bir ülke çapındaki enflasyon oranlarına dair doğru tahminlere güvenilir biçimde dönüştürülebilir. Satınalma Gücü Paritesi (SGP) isimli ekonomik ilke buna izin verir.

SGP’yi kullanarak, Lira/Dolar kurundaki değişimlerin yıllık enflasyon oranına nasıl yansıdığını gündelik olarak ölçüyorum. Aşağıdaki grafif, o yıllık orandaki gidişatı gösteriyor. Şu an, Türkiye’nin yıllık enflasyon oranı yüzde 39.2. Dolayısıyla, benim ölçtüğüm enflasyon oranı, resmi oran olan yüzde 10.85’in 3.6 katı.”

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, soğan ve patates fiyatlarındaki artış hakkında değerlendirmede bulundu.

Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 192,70 lira oldu.

ESİAD, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım'ı ağırladı. Yıldırım seçim sonrası için ekonomik değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye 65 puanla Avrupa'nın satın alma gücünün yüzde 35 oranında altında.

Serbest piyasada bugün(22 Haziran Cuma) döviz fiyatları.

Merkez Bankası'nın geçen haftalarda yaptığı müdahalenin ardından düşen kur birkaç gündür yine yükselişte. Peki dolar neden yükseliyor?

Merkez Bankası toplam rezervleri 14 Haziran ile biten haftada 3 milyar 137 milyon dolar azaldı.

Yazarlar
Website Security Test