Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kuru stabilize edersek yabancı yatırımcı gelecek

28.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin en büyük probleminin kurdaki dalgalanma olduğuna dikkat çeken TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, herkesin temkinli davranmasının gerektiğine değindi.

Türkiye’nin asıl probleminin faizde değil, kurda yaşandığını ifade eden Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Ümit Leblebici, kurun stabilize olması durumunda yabancı yatırımcının geleceğine dikkat çekti. Türkiye de öngörülebilirliği biraz kur üzerinden yapıyoruz. Kuru stabilize ettiğimiz her yerde içeriye giriş başlıyor. Kur bir süre sonra stabilize olacak. Dolar/TL'nin 1.40'tan belirli bir noktaya gelmesi makuldü. Çünkü dünyada kur savaşları vardı. Türkiye ihracat pazarlarında pay kaybetmemek için ayarlama yaptı. Son 2-3 yıldır algı ile realite arasında fark var. Kurda geldiğimiz yerler yüksek” diye konuştu.

 

Global likiditede bir süre sonra geri çekilmeler olabileceğine işaret eden Leblebici, “ Herkes temkinli olmak durumunda. Bankalar doğaları gereği temkinli. Global likiditede bir süre sonra geri çekilmeler olabilir. Nereden biliyoruz. Fed’in bilançosunu daraltmasından biliyoruz. Diğerleri takip edebilir. Bilanço daraltmanın hızı artabilir. Bu durumunda Türk bankacılık sistemi ne yapabilir. Türk bankacılık sistemi sendikasyon kredilerini roll etmekte bence sorun yaşamaz. Türkiye’nin dış ticaret hacmi artıyorsa size sendikasyon veren bankalarla olan ilişkinizde artıyor demektir. Para akımını devam ettirmek isteyen muhabir bankalar Türkiye’de sendikasyon işlemini devam ettirmek ister. Bankacılık sektörü tüm kaynağı fazlasıyla krediye çevirmiş durumda. Ekonominin finansmanını devam ettirmek için içeride de kaynak büyümesi lazım” dedi

 

Milli rating şirketini kuralım

 

Milli kredi derecelendirme kuruluşunun olması gerektiğinin altını çizen Leblebici,

 “Bence kuralım bir tane. Çünkü bazı şeyler yabancı yatırım kuruluşlarında bazı dönemde politik hale geliyor. Biraz dengeli yaklaşımlara ihtiyaç var. Kurduğumuz yapı kredibıl olsun. Biz niye kendi kuruluşlarımıza güvenmiyoruz?. Bizimki politik karar almasın. Bizim kredibıl olsun ve doğru karar alsın. Bakalım Türkler bu işi yapabiliyor mu? Bence global oyuncu olmak için bu tür enstrümanlara ihtiyacımız var” şeklinde görüşlerini sıraladı.

 

TEB Pratik'te yıl sonu hedefi 100 şube

 

Bankaların şube ve dijital hizmetler dengesini çok iyi kurgulaması gereken bir dönemden geçtiğini hatırlatan Leblebici, tam dijitale geçiş için bir 10-15 yıllık süre daha olduğu bilgisini verdi.  inanıyor. İki yıllık bir süre içerisinde ‘Pratik Şube’yi hayata geçirdiklerini vurgulayan Leblebici, ”İlk şubemizi de Denizli’de hayata geçirdik. Şimdi yavaş yavaş İstanbul’a getiriyoruz. Sene sonuna kadar 100 şubeye yaymış olacağız. Şubelere koymak yerine başka platformlarda da deneyeceğiz. AVM’ler de ve firmalarda da denemeyi düşünüyoruz. Biz makine ile bankayı birleştirme konusunda ne yapabiliriz diye düşünüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 (BURCU NOYAN)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

En fazla inovasyon üreten yerli iç giyim markası olan Yeni İnci, kadınların desteğini yanına alarak, tüketicisiyle birlikte ve el ele ürün geliştirme başarısını da taç...

Bütçe Haziran'da 25,6 milyar TL açık verdi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan ve daha çok astronot besini olarak bilinen Kinoa bitkisinin Bitlis’in Tatva...

Türkiye’nin ihracatta dış ticaret fazlası veren sanayi sektörlerinin başında gelen Mobilya sektörü, mobilya üretiminde kalifiye eleman kaynağı sorunu yaşıyor.

Fitch Türkiye'nin kredi notunu açıkladı. Türkiye'nin kredi notunu düşürdü.

Türkiye ile Pakistan arasında 30 adet T129 ATAK helikopterinin satışına yönelik imzalar atıldı. Böylece tek seferde en büyük savunma sanayisi ihracatı gerçekleştirildi.

Serbest piyasada 13 Temmuz Cuma döviz fiyatları.

Yazarlar
Website Security Test