Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“İhracatın Yıldızları” ödüllendirildi

28.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye İhracatçılar Meclisi önderliğinde, Dünya Gazetesi ve DHL Express iş birliği ile Akbank ve Turkcell sponsorluğunda, bu yıl 16’ncısı düzenlenen “İhracatın Yıldızları” yarışmasında kazananlar belli oldu. Türkiye’nin ihracatına yön veren başarılı firmaların ödüllendirildiği bu ilk ve tek yarışmada “Yılın İhracatçısı” Assan Alüminyum oldu.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan ihracatçı firmaları teşvik ederek, ekonomik büyümeye ve kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen “İhracatın Yıldızları” yarışmasında en başarılı ihracatçılar ödüllendirildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla 16’ncısı düzenlenen törende “Yılın ihracatçısı Büyük Ödülü’nü Assan Alüminyum kazandı.

Dünya Gazetesi ve DHL Express iş birliği ile düzenlenen, Akbank’ın ana sponsor ve Turkcell’in iletişim sponsoru olarak desteklediği yarışmanın ödül töreninde 23 firma 14 ayrı kategori ve özel değerlendirmeler bazında ödül aldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yaptığı konuşmada “1981 yılında 4,5 milyar dolardan bugün 450 milyar dolara yükselen bir dış ticaret hacmimiz var. Artık Türkiye kolayca etkilenen ekonomilerden biri değil. Kendi dinamikleriyle ayakta kalabilen, fırtınalarda yolunu bulabilen bir ekonomi haline geldi. Bunu  akıl terini alın teriyle birleştirerek başardık.  Dünyada herşeyi başkaların kontrol ettiği bir ortamda gerçekleştirdik. Ancak bundan sonrası için yeni bir şeyler söylemek lazım. Artık farklı bir boyuta geçmemiz lazım. Hedefimiz muasır medeniyet seviyesiyse, dünyanın en büyük 10, Avrupa’nın en büyük 3 ekonomisinden biri olmaksa bu çerçeveyi aşmamız lazım. İhracatçılarımız bu büyümenin en önemli aşamasını sağlıyorlar. Ülke olarak çok daha büyük hedeflere gitmemizin önünü açıyorlar” dedi.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ise “Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünde hedeflerimiz var. Hedeflerimizden en büyüğü de dünya dış ticaretinden %1.5 pay alabilmek. Bu hedefe ulaşabilmek için var gücümüzle mücadele etmemiz ve çalışmamız gerekiyor. Bunun için katma değeri artırmamız lazım. Bizim için en önemli katma değerlerimiz AR-GE, inovasyon, kalite ve tasarımda yaptıklarımız. Yaklaşık 10 aydır ihracatımızda artış açıklıyoruz. Orta vadede konulan hedef 153 milyar dolardan 156 milyar dolar olarak revize edildi. 67 bin ihracatçı adına bu hedefleri aşacağımıza inanıyoruz. Bugün ödül verdiğimiz ihracatçılarımız bizim gizli kahramanlarımız. Biz onları ne kadar Türkiye’ye tanıtabilirsek o kadar ihracatı teşvik etmiş olacağız.” dedi.

 

DHL Express Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Boğaç Özsan, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin dayanıklılığı ve güçlü performansında iş dünyasının ihracat yöneliminin önemli yere sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin ihracatçıları yeni pazarlar bulmak ve mevcut pazarlarda derinleşmek için çok çalışıyor. İhraç mallarını çeşitlendirmenin ve zenginleştirmenin yanı sıra “Made in Turkey” ürünlerin pozitif imajını güçlendirmek için büyük çaba harcıyor. Yeni iş fırsatları ve istihdam yaratılması için önemli rol oynuyor. ‘İhracatın Yıldızları’ yarışmasının, ekonominin bu gerçek kahramanlarını onurlandırmanın bir yolu olmasını umuyoruz. Bugün tüketicilerin ürünlere, güvenilir markalara ve cazip tekliflere ulaşmak için sınır ötesi ticarete yöneldiğini görüyoruz. Bu da Türkiye’deki e-ticaret firmaları, ihracatçılar ve üreticiler için yeni fırsatlar anlamına geliyor. Türkiye’deki iş dünyasının girişimci ruhunun, bu fırsatları gerçeğe dönüştürme konusunda potansiyele sahip olduğuna inanıyorum. DHL olarak ihracatın barometresini tutuyoruz ve kendi datamıza baktığımızda bu yıl ihracatçılarımızın 229 ülke ve bölgenin 224 tanesine gönderi yapmış olduklarını görüyoruz. Bunların içinden Şili, Yeni Zelanda, Katar, Vietnam ve Brezilya’ya ihracat gönderilerinin ortalama yüzde 30 arttığını görüyoruz. Bu da ihracatçılarımızın ne kadar yoğun bir şekilde yeni pazar arayışı içinde olduklarını gösteriyor” dedi.

 

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ise, “İhracatın Yıldızları – Türkiye’nin Gizli Şampiyonları Ödülleri, Türkiye’nin çıtasını yükselten ihracatçılarımız arasındaki bir yarışma. En iyiler, en yenilikçiler, enerjisini akılla birleştirip, ürünleriyle, tasarımlarıyla, kaliteleriyle dünyadaki rakiplerine fark atanlar ödüllendiriliyor. Bu yarışmanın kazananı çok, kaybedeni hiç yok! Çünkü İhracatın Yıldızları yarışması ihracatçılarımızı hem moral hem de maddi olarak teşvik eden ilk ve tek yarışma. İhracatçılarımız, dünyayı Türkiye’ye yakınlaştırıyorlar, biz de deyim yerindeyse; ‘dünyayı Türkiye için küçültenleri’ ödüllendiriyoruz” dedi.

 

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil de, şöyle konuştu: “Türkiye ekonomisinin potansiyelini gerçekleştirmesi, gelecek nesillerin refah içinde yaşayabilmesi için ihracat odaklı büyüme şart. Biz de ekonomimizin büyümesinde ihracatın payının arttığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Gerçekten de bu yıl ihracatımız çok iyi gidiyor, firmalarımız gayet geniş bir ürün yelpazesinde 215 ülkeye ihracat yapıyor. Tüketim yerine ihracatın büyümeye olan katkısının artması, bir yanda cari açığımızı aşağıya çekerken, diğer taraftan tasarruf oranlarımızı olumlu etkileyecek bir gelişme.

Ülkemizde ihracatın geliştirilmesi ve ekonomideki payının artırılmasına yönelik ihracatçı firmaların teşvik edilmesi çok önemli. Bankacılık sektörü de hem sağladığı krediler hem de dış ticarete yönelik ürün ve hizmetleriyle ihracatçı firmalarımızın her zaman yanında oldu. Biz de Akbank olarak tüm müşterilerimize sürdürülebilir fayda sağlamaya devam ediyoruz. Akbank Global Ticaret Merkezi’yle ihracatçı şirketlerimize finansal desteğin yanında bilgi ve uzmanlığımızı da sunuyoruz. Müşterilerimize birebir destek veren ihracat danışmanlık/koçluk hizmetimiz kapsamında her birini iş ortağımız olarak görüyoruz. Akbank olarak tüm ölçeklerde ihracatçı şirketlerimize destek vermeyi, ekonomimizin gücüne güç katarak potansiyeline ulaşmasına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz. Bu vesileyle İhracatın Yıldızları yarışmasında ödül kazanan tüm firmaları ve özellikle yılın ihracatçısı Assan Alüminyum’u gönülden kutlarım.”

 

Toplam 14 kategoride 23 firma ödül aldı.

İhracatın Yıldızları ödül töreninde nominal olarak geçtiğimiz yıla göre ihracatını en fazla artıran firmalar olan Tofaş, Mercedes-Benz Türk ve Oyak-Renault, “İhracat Performans” ödülüne layık görülürken; geleneksel ürünler dışında Türkiye’den ilk kez ihraç edilen ürünlerle dikkat çeken Sanmar Tersanesi, Albaksan Alaşımlı Bakır ve Zivak Teknoloji firmaları “Özgün Ürün Şampiyonu” seçildi.

En fazla ülkeye ihracat yaparak ve ihraç ürünlerine çeşitlilik katarak “Sınır Tanımayan Şampiyon” seçilen firmalar ise MİTAŞ, Solimpeks Enerji ile Gama Recycle Elyaf ve İplik oldu. “e-İhracat” kategorisinde SBS Bilimsel Bio Çözümler, “Hizmet İhracatı” kategorisinde KV331 Yazılım, “Genç İhracatçı” Kategorisinde ERTC Dış Ticaret ödüllendirildi.

Turquality desteğinden faydalanarak yurtdışında Türk Malı imajını güçlendiren çalışmalarıyla Kırpart Otomotiv Parçaları “Turquality Şampiyonu” seçilirken, “Girişimcilik Şampiyonu” kategorisinde Armey Tekstil, “Üniversite-Sanayi İş Birliği Şampiyonu” kategorisinde Erna-Maş Makine, “En Çevreci Şampiyon” kategorisinde Hatko Kauçuk ödülün sahibi oldu.

VSY Biyoteknoloji ve İlaç, “Ar-Ge Merkezi İnovasyon Şampiyonu” seçilirken, “En Uzun Süreli İhracat Artışı Ödülü”nü ise Kırlıoğlu Tarımsal Ürünler kazandı.

Ödül Töreni’nde, özel nitelik taşıyan faaliyetlerinden dolayı öne çıkan firmalar da ‘Özel Ödüller’ kategorisinde değerlendirildi. Misyaprak Gıda, Asaltek Mühendislik, Berdan Cıvata Somun ile Temsa özel ödüle layık görülen firmalar arasında yer aldı.

İhracatın yıldızlarına özel destekler

İhracatın Yıldızları’nda ödül alan 23 firmayı, DHL Express, Dünya Gazetesi, Akbank ve Turkcell ayrıca ödüllendiriyor. Hızlı hava taşımacılığı lideri DHL Express, üretici-ihracatçı şirketler bazında dereceye giren firmalara yurt dışına ücretsiz gönderi hakkı sunacak. Dünya Gazetesi’nin tüm kazananlara 1 yıllık ücretsiz abonelik hakkı verdiği yarışmada Akbank ödüle değer bulunan firma, kurum ve kuruluşların 1 yıl boyunca yapacakları ihracat işlemlerinden ücret almayacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Yeni Ekonomi Programı'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İş dünyasının soluğunu tutarak açıklanmasını beklediği Orta Vadeli Program’ı değerlendiren İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Yeni Ekon...

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin ev sahipliğinde 11.si düzenlenecek olan İstanbul Moda Konferansı, 3-4 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek. Organizasyona çok sayıda ...

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün (20 Eylül Perşembe) açıkladığı Yeni Ekonomi P...

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan'dan Yeni Ekonomi Programı'na ilişkin değerlendirme geldi.

Ege İhracatçılar Birliği Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'nı değerlendirdi.

2018'de 260 milyon çift ayakkabı ihraç edip 1 milyar dolar dövizi Türkiye’ye kazandırmak isteyen Ayakkabı ihracatçıları, 2019 yılından itibaren İngiltere pazarına çıka...

Yazarlar
Website Security Test