Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TMO, İzmir Ticaret Borsası’nda kuru üzüm alımına başladı

22.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ENGİN TATLIBAL

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın kuru üzümde müdahale alımı yapılacağını açıklamasının ardından harekete geçen Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), İzmir Ticaret Borsası’nda (İTB) üreticilerden kuru üzüm alımı yapmaya başladı. 18 Eylül’de Turgutlu, Salihli, Manisa, Saruhanlı, Alaşehir ve Sarıgöl’de alım yapmaya başlayan Ofis, dün düzenlenen törenle İTB’deki yazıhanesinde ilk alımlarını gerçekleştirdi.

Alımların başlaması nedeniyle İTB Üzüm Salonu’nda tören düzenlendi. Törende konuşan TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, operasyonların sürdüğü alım merkezlerinin tamamında olduğu gibi İTB’de de üreticilerin TMO’ya arz ettiği tüm ürünü alacaklarını söyledi. Bakan Fakıbaba’nın ifade ettiği üzere üreticilerin 4 TL’nin altına üzümlerini satmamalarını isteyen Kemaloğlu, bu şekilde üzümün hak ettiği değere ulaşacağını belirtti.

Törende konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli de “Borsa olarak üzüm salonumuzda 93 yıldır öncü bir rol üstleniyoruz. Üzüm Türkiye için çok değerli bir ürün. Ülkemizde herkesin emeğinin hakkını alması için çalışmaya gönüllüyüz ve bunun arkasındayız. Bu ve bundan sonra da devletimizle işbirliği yapmaya ve Türk tarımsal ürünlerin ederini, değerini arttırmak için birlikte çalışmaya her zaman hazırız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İTB Üzüm Salonu’nda bulunan TMO yazıhanesinde Ofis, ilk üzüm alımını gerçekleştirdi. Alımda sembolik olarak 9 numara kalitede 3.5 ton üzüme 4.5 TL verilirken, 10 numara kalitede olan 16.5 ton üzüm ise 5 TL’den alındı. Ancak TMO’nun 9 numara kalitedeki üzüme 4 TL, 10 numara kalitedeki üzüme 4.30 TL fiyat verdiği ve törende gerçekleşen satışın sembolik olduğu belirtildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Haftanın son işlem gününde döviz fiyatları.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Yeni Ekonomi Programı'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İş dünyasının soluğunu tutarak açıklanmasını beklediği Orta Vadeli Program’ı değerlendiren İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Yeni Ekon...

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin ev sahipliğinde 11.si düzenlenecek olan İstanbul Moda Konferansı, 3-4 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek. Organizasyona çok sayıda ...

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün (20 Eylül Perşembe) açıkladığı Yeni Ekonomi P...

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan'dan Yeni Ekonomi Programı'na ilişkin değerlendirme geldi.

Ege İhracatçılar Birliği Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'nı değerlendirdi.

Yazarlar
Website Security Test