Kuru üzümde rekolte 310 bin ton

12.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ENGİN TATLIBAL

2017/2018 dönemi yaş ve kuru üzüm rekoltesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından açıklandı. Fakıbaba, yaş üzümde 4,2 milyon ton, kuru üzümde ise 310 bin ton rekolte beklediklerini söyledi.

Yaş ve kuru üzüm rekoltesinin açıklandığı toplandı, Manisa Anemon Otel’de gerçekleştirildi. Manisa ziyareti kapsamında temaslarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, rekoltenin açıklandığı toplantıda üzümün bu sene 4 liranın altında satılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Fakıbaba, “Buraya gelmeden önce Sayın Başbakanımızla görüştüm. Kendisi ‘Üzüm 4 liranın altında olamaz’ dedi. Allah’ın izniyle üzümünüzü 4 liranın altında sattırmayacağız. Depo hazırlıklarına başladık. Üzümünüzü alacağız ve 15 gün içinde paranızı ödeyeceğiz. Üreticiyi kimseye muhtaç etmeyeceğiz” dedi.

Bakandan itiraf

Türkiye’nin çok önemli potansiyeli bulunmasına rağmen tarım ve hayvancılıkta bir türlü istediği noktaya gelemediğini belirten Bakan Fakıbaba, “Bizim çok büyük bir altyapımız var, potansiyelimiz var. Ancak şunu söylemek gerekir ki 15 yıldır çok önemli hamleler yapmış olmamıza rağmen tarım ve hayvancılıkta hala istediğimiz yerde değiliz” diye konuştu. Fakıbaba, “Toprak su, çiftçi bilgiyle buluşursa Türkiye farklı yerlere gidecektir. Kendi gıdasını üretemeyen ülkeler tam bağımsız olamaz. İnşallah gıdasına güvenen, üreten, hayvancılığı çok iyi bilen, yapan, tarımı çok iyi uygulayan bir ülke olduğumuzda sadece bu bölgede değil dünyada sayılı ülkeler arasına girmememiz için hiçbir neden yok” ifadesini kullandı.

Bakanlığı döneminde en çok önem verdiği konuların başında vahşi sulama yöntemlerinin mterk edilerek kapalı sulamaya geçilmesi olacağını ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “İleride Fakıbaba dönemi denince akla gelecek ilk şey, kapalı sulama dönemine geçmek olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bana talimatı bu yönde olmuştur. Dinimiz ‘önce komşunu düşüneceksin’ diyor. Vahşi sulama olunca çiftçinin komşusuna su kalmıyor. Kapalı sulamada suyun yüzde 60’ı tasarruf ediliyor” dedi. Gıdanın ve tarımın gelecekte öneminin artacağına vurgu yapan Fakıbaba, “Bundan sonraki mücadele petrol değil, su ve gıda mücadelesi olacaktır. Bu nedenle Batılı güçler bu bölgeye göz diktiler. Ama emin olunuz, başarılı olamayacaklardır” ifadesini kullandı.

“REKOLTE VE FİYAT NORMAL, İCRAATA DÖKMEK ÖNEMLİ”

Birol Celep (Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı):“Bakanın açıkladığı rekolte gayet normal. 310 bin ton kuru üzüm rekoltesinin mevcut olduğunu düşünüyoruz. 4 lira olarak verilen fiyat da makuldür. Ama bunu icraatta, uygulamada görmemiz gerekiyor. Sayın Bakan, üzümün üreticiden nerede ve ne şekilde alınacağına dair bir açıklama yapmadı. Sadece depoların hazırlandığını söyledi. Depoların süpürülmesi zaten 15 gün sürüyor, 15 gün sonra parayı da ödeyeceğiz dedi. Bu süreç Ekim sonunu bulursa geç kalınmış olur. Dolayısıyla uygulamayı görmek gerekiyor.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bankalararası piyasada dolar 3,94 seviyesinde hareket ederken, euro/TL 4,87'ye yaklaşarak rekor tazelemeye devam etti.

Benzin fiyatlarına bu gece yarısından itibaren 15 kuruş zam geliyor.

Merkez Bankası tarafından açıklanan verilerine göre konut kredisi faizleri, Martın ilk haftası itibariyle yıllık ortalama olarak yüzde 14,85 seviyesine yükseldi. Bu da...

8 Ocak tarihinde 4.48 seviyesinde olan dolar kuru bugünkü tarihi yükselişi ile 4,8582 seviyesini test ederek rekor kırdı.

Türkiye Saati 15.00'te başlayacak olan G20 zirvesi öncesinde Finansal İstikrar Kurulu(FSB) kripto paraların küresel bir tehdit olmadığının da altını çizen önemli açıkl...

4,8401 ile Euro Türk Lirası Tarihi Zirvesinde

Migros AŞ. 56 adet uyum mağazası ve 17 adet makro marketi 105 milyon lira karşılığında devralmak için sözleşme imzaladı.

Yazarlar