TÜSİAD Başkanı'ndan İzmir'de 2 kritik mesaj!

21.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Genç İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen 74. Ege Toplantısı’nın konuğu TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik oldu. Bilecik, seçim güvenliği ve OHAL sürecinin uzaması ile ilgili çarpıcı mesajlar verdi.

Egedesonsöz'den Ender Aldanmaz'ın haberine göre; Ege Genç İşamları Derneği (EGİAD) 74. Ege Toplantısı, Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlendi. Toplantıya TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik'in yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, Ege İhracatçı Bİrlikleri Başkanı Sabri Ünlütürk, İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt ile işadamları ve dernek üyeleri katıldı.

ACI REÇETE DE OLSA…
Toplantının Açılış konuşmasını yapan EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, “Türkiye birkaç gün önce çok önemli bir sınavdan geçti. Referandum sonrasında şimdi kucaklaşma zamanı. Kutuplaşmanın ülke için bir fayda sağlamayacağı açıktır. Toplumsal barış ortamını ve uzlaşma kültürünü yeniden tesis etmemiz gerekiyor. Tesis edeceğimiz barış ve uzlaşının yakın vade için acı reçete içerse dahi ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda orta ve uzun vadeli yapısal reformlar gerçekleştirmemiz gerekiyor” dedi. Siyasi istikrarın ekonomik istikrarı beraberinde getireceğini söyleyen İlter, “yine bu dönemde TÜSİAD ve EGİAD gibi sivil toplum örgütlerine, mesleki kuruluşlara, onların üst kuruluşları olan federasyon ve konfederasyonlara büyük iş düşüyor. Son yıllarda bazı yapısal önmelleri alabilseydik 2023 hedeflerine daha rahat ulaşabilirdik. Ancak, şu andaki performans verileri dikkate alındığında, kalan 8 yılda bazı radikal önlemler almazsak hedeflerin tutturulmasının zor olduğunu da görülüyor.” Dedi.

İZMİR ÖVGÜSÜ
TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, yaptığı konuşmada TÜSİAD tarafından düzenlenen “Bu Gençlikte İş Var” yarışmasında üç yıldır en fazla projenin İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden gelmesine dikkat çekti. Bilecik, “Girşimcilik bayrağının İzmir’de üçüncü kez İzmir’e gitmesi İzmirli işadamlarına ve bizlere önemli mesajlar içeriyor. Onlar potansiyelimizi değerlendirin diyorlar. Hepimizin bu mesajı aldığını ve ona yoğunlaşılacığına inanıyorum” dedi.

SEÇİM GÜVENLİĞİ ZEDELENDİ
Toplantıda Anayasa referandumuna değinen Başkan Bilecik, seçim güvenliğinin işleyen bir demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu kaydetti. Bilecik, "Türkiye'nin sahip olduğu olumlu karnenin kesinlikle değişmemesi gerekiyordu. Tarihimizin en önemli seçimlerinden birinin seçim güvenliği anlamında zedelenmesi üzücü oldu. Daha önümüzde onlarca seçim olacak. Ama oluşacak şüphe, seçimlerden bile daha önemli olacak. Böyle bir mirasa sahip olduk. Umarım bu önümüzdeki günlerde farklı bir değişime uğrar" ifadelerini kullandı.

SEÇİMLERDEN YORULDUK
Türkiye'nin önünde somut bir reform gündemi olduğunu, demokrasi, ekonomi ve Avrupa Birliği'nin bu gündemin ana konuları olduğunu kaydeden Bilecik, "Referandum süresinde siyasi üslubun sürdürülebilir olmadığını gördük. Bu söylemlerin yapısal reformların hayata geçmesine engel olduğunu her zaman söyledik. Bugüne kadar yapılan bir çok ekonomik program son 4 yılda bir seçimden bir diğer seçime koşmaktan dolayı başta iş insanları olmak üzere hepimizi yordu. Ayrnı maddelerin tekrar tekrar gündeme getirilmesiyle 'yapısal reform' kelimesinin bile içi neredeyse boşaltılmak üzere" dedi.

"TOPARLANMAMIZ İMKANSIZ OLUR"
Türkiye'nin atılıma geçmek için artık beklemeye tahammülü olmadığını açıklayan Başkan Bilecik, "Hemen yola koyulsak bile önümüzde sadece 18 ay var. Eğer bu süreyi de seçim süreçiyle geçirirsek çok kan kaybeder ve neredeyse toparlanmamaszı imkansız hale gelir. Onun için bizim yapısal reformları süratle hayata geçirmemiz şart" dedi. Hukuk, demokrasi ve özgürlükler ülkesi olmanın Türkiye için elzem sayıldığını açıklayan Bİlecik, "Bu hedefler için alınması gereken tedbirler açıktır. 15 Temmuz darbe girişimimn zorunlu kıldığı OHAL geride bırakılarak olağan devlet hukukuna geri dönülmeli. Eğer açık toplum olamazsak, özgürlükleri güvence altına alamazsak hak etteiğimz yerde olamayız. Kamu yönetimirnde riyakat kriterleri di uygulanmalıdır" diye konuştu.

"ŞÜPHELER SONLANDIRILMALI"
Yargı erkinin bağımsızlığı ve tarafsızlğı konusunda düzenlemelerin acilen devreye alınması gerektiğini kaydeden Bİlecik, "Onun tarafsızlığını ortadan kaldıracak şüpheler sonlandırılmalıdır. Adil yargılama ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere pek çok hak genişletilmeli. İnternet ve bilgiye erişim hakkınının zedeleniyor olması bizim gibi gelişmekte olan bir ülke hak etmiyor" ifadelerini kullandı.    

Konuşmaların sonunda EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter ile EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Şükrü Ünlütürk, TÜSİAD Başkanı Bilecik'e gümüş plaket verdi.  

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Fortune dünyanın en büyük 500 şirketini açıkladı. Fortune 500’ün zirvesinde 485 milyar dolarlık satış geliriyle yine Wal-Mart yer aldı. Listeye 465’inci sıradan giren ...

Kredi kartı ile online alışverişte yeni bir dönem başlıyor. 17 Ağustos'tan sonra online alışveriş için müşteri onayı şart olacak ve daha da önemlisi bu tarihten sonra ...

MGC Legal Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Av. Mustafa Güneş son günlerde kamuoyu gündeminde yer alan emlak vergilerindeki değer artışına ilişkin açıklamalarda bulundu. Gü...

Memur-Sen, 4. Dönem Toplu Sözleşmesi için 2018'in ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6; 2019'un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8 za...

Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB+" seviyesinde, not görünümünün "durağan" olduğunu açıkladı

Faizlerin olması gerekenden yüksek olduğunu söyleyen Bakan Zeybekci, "Piyasaları çok fazla zorlayamazsınız, elimizdeki imkanlar belli" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, FETÖ ile mücadele kapsamında yaptığı açıklamada, "Türk Patent ve Marka Kurumumuz, FETÖ'ye ait 734 marka, 72 tasarım ve 15...

Yazarlar