Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Aslan: “Göç ve kentleşme platformu kurulmalı”

31.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bir süre önce kent nüfusunun 2050 yılında 8 milyona yaklaşacağını açıkladığını hatırlatan Aslan, bu konunun İzmir'in öncelikli sorunu olduğunu söyledi.

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin ASLAN, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun İzmir nüfusunun 2050 yılında 8 milyona ulaşacağı yönündeki açıklamasının çok önemli olduğunu belirterek “Artacak bu nüfusun nerede, nasıl barınacağının bugünden eylem planı olarak masaya yatırılması gerekir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bir süre önce kent nüfusunun 2050 yılında 8 milyona yaklaşacağını açıkladığını hatırlatan Aslan, bu konunun İzmir'in öncelikli sorunu olduğunu söyledi.
30 yıl önce İzmir’in nüfusunun 1 milyon 200 bin üzerinde olduğuna dikkat çeken Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin son verilerine göre günümüzde 4 milyon 274 bin nüfuslu İzmir’de, sağlıklı konut için dönüşüme ihtiyaç duyan 313 bin konut bulunduğunu, 2050 yılında İzmir nüfusunun 8 milyon civarında olacağı hesaba katıldığında “zaman kaybetme” lüksü olmadığını belirtti.

İzmir'in 2050 yılına kadar alacağı göç ve kendi içinde yaşanacak nüfus artışıyla birlikte ortaya çıkacak sorunlara dikkat çeken Aslan, 30 yılın uzun bir süre olmadığını da hatırlattı. Aslan , kamu kurumlarıyla birlikte tüm sivil toplum kuruluşlarına, İzmir'de 2050 yılına kadar oluşması muhtemel 1 milyon konut ihtiyacının karşılanması için yapılacakların, eylem planı olarak masaya yatırılıp tartışacağı bir “Göç ve Kentleşme Platformu”kurulması çağrısında bulundu.
Platformun paydaşları arasında Çevre Şehircilik Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve meslek odalarının mutlaka olması gerektiğini ifade eden Aslan “34 yıllık tecrübemizle İzmir’in 12 ilçesinde tamamladığımız uydu kentlerde 150 bin kişinin yeni yaşam alanlarının oluşturulmasında gereken asgari koşulları yakından tanıyor ve insana yakışır koşullarda yaşam şartlarının sağlanması için neler yapılması gerekliliğini biliyoruz. Bu güne kadar kurduğumuz yaşam alanlarında insana ve yaşama saygı çerçevesinde hareket ettik. Şimdi birlik olup İzmir'e ve İzmirliye saygı çerçevesinde eylem planı hazırlamalıyız. Herkes geç olmadan elini taşın altına koymalı" dedi.

“Her şey İzmir’in geleceği için”
İzmir’de bulunan meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının bu çağrıya olumlu katkı vereceğinden şüphesi bulunmadığını da belirten Aslan “Kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerin el birliği ile bizleri bir masada toplamasının zamanı çoktan geldi. İzmir’i her açından geleceğe hazırlamak bu şehre hepimizin borcu. Alt yapı eksikliği, ulaşım sorunları, barınma ve sağlıklı yaşam koşullarının sağlanması, kentsel dönüşüm, sağlıklı arazi üretimi gibi sorunlar bir an önce masaya yatırılarak, ortak akıl ve İzmir lehine kararlar alınmalı ve 2050 için eylem planı oluşturulmalı. Bu konudaki çağrımızı daha yüksek sesle her defasında tekrarlayacağız”dedi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal, 2019 yılının birinci ve ikinci çeyreğinde Türkiye'nin büyüme rakamlarında eksiye düşebileceği öngörüsünde...

Gelecekte ülkelerin değil kentlerin öne çıkacağını görerek özel projeler hazırlayan İzmir Ticaret Odası (İZTO), bu konuda özel bir çalışma yürüten Müstakil Sanayici ve...

Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Ekonomik Gözlem Grubu, güncel ekonomik gelişmeleri üyeleri ile birlikte değerlendirdi.

İlk ayağı Konak Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yapılacak projede Egeli mobilya ihracatçıları, meslek lisesi öğrencilerine burs ve eğitim koçluğu olana...

Yalnızca Türk Lirası üzerinden sözleşme yapılması zorunluluğu getiren kararı değerlendiren Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Serpil Kahraman, kararın...

Haftanın son işlem gününde döviz fiyatları.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Yeni Ekonomi Programı'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yazarlar
Website Security Test