Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Unutulan nezaket...

17.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bakanlarımızın Hollanda'da gördükleri utanç verici muamele bütün Türk milletini rencide etmiştir. Onurunu yaralamıştır. Hollanda ile yaşadığımız bu haysiyet kırıcı olay, kolay kolay unutulacak gibi değildir… Gerçekten tarihe geçecek çok büyük bir kriz, torunlarımıza bırakacağımız kötü bir mirastır...

Bu utancı Türk toplumuna yaşatmaya hiç kimsenin hakkı yoktur!

Bu konuda kimin haklı, kimin haksız olduğu çok sonra gelir...

Önemli olan bunun yaşanmasına fırsat vermemek olmalıydı...

Öncelikle şunun bilinmesinde fayda var; diplomatik haklar, özünde nezaket prensibi üzerine kurulmuştur. Kırmızı pasaport otomatikman her türlü giriş-çıkış, geçiş hakkı vermez. Bunlar ev sahibi ülke buna izin verdiği için gerçekleşir. Ülkenizin uluslararası saygınlık ve kabulü, uluslararası anlaşmalar bu izinlerin devamlılığında elbette önemli bir etkendir.

Sonuç olarak gittiğiniz ülke, ev sahibi ülkedir ve oradaki sınır kontrolü, seyahat güvencesi de ev sahibi ülkenin tasarrufundadır. Kaldı ki siz, herhangi biri olarak oraya gitmiyorsunuz. T.C. Bakanları olarak referandum kampanyası yapmak üzere gidiyorsunuz. Diplomasi karşılıklılık, saygınlık ve nezaketle doğrudan ilişkilidir, haklar çok daha sonra gelir.

Toplantı yasağını koyan Rotterdam mahalli yönetimidir. Başkan da Müslüman bir politikacıdır. Dışişleri Bakanı'na sonuçta, "Burada seçim kampanyası yapmanızı uygun bulmuyoruz" demiştir. Diplomatik dilde bu nazikçe "gelmeyin" demektir. Komşuya sohbet etmeye gitmeden önce bile telefon açıp "bir manininiz yoksa?" dediğimiz bir terbiye sisteminde, "İstemiyoruz, gelmeyin!" denilen bir ülkeye inat ve ısrarla "Ben gelirim" demek, kapıdan kovulmayı göze almak değil midir?

Kaldı ki yasalarımıza göre yurt dışında seçim kampanyası yapmak yasaktır! Siz gidişinizle kendi koyduğunuz bu yasayı çiğniyor, üstelik bunu devletin uçağı ile ve yurt dışı temsilciliğimizde yapmaya kalkıyorsunuz. Vergisini veren, yasalara saygılı bir Türk vatandaşı olarak bunun hesabını sormak benim hakkım değil midir?

Rotterdam'da Konsolosluk önünde toplanan vatandaşlarımızın uğradığı insanlık dışı muamele hâlâ gözlerimin önünde... Onların da uğradıkları bu insan hakları ihlallerinin hesabını yaşadıkları "hukuk devleti zannettiğimiz" o ülkelerin politikacılarından sormak hakkıdır.

***

Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin 400'üncü yıldönümü olan 2012 yılında o zamanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hollanda'da muhteşem bir şekilde karşılanmış ve ağırlanmıştı.

Aynı yıl Hollanda Kraliçesi Beatrix de Türkiye'ye iade-i ziyaret gerçekleştirmişti.

Hollanda, 2013'te Türkiye'ye destek için İncirlik'e Patriot bataryası göndermişti.

Sadece AK Parti iktidarı döneminde Hollandalı şirketler Türkiye'ye 20 milyar dolardan fazla yatırım yapmıştı. Geçen hafta büyük bir enerji şirketini Hollandalı bir şirketin aldığı açıklandı.

***

Peki ne oldu da bu kadar olumlu unsurların ve potansiyelin olduğu ikili ilişkiler bugün kopma noktasına geldi?.. Biraz da bunu düşünelim.

Nasıl oldu da nezakete dayalı dış politika bir anda kavgacı, durmadan kendine düşman arayan iç politikanın aracı haline dönüştü?

Ve nasıl oldu da, demokrasinin teminatı olarak görülen seçim sandıkları, daha fazla oy alma uğruna demokratik değerlerin ihlal edilmesine yol açar oldu. Hukuk devleti ilkeleri, ülkelerin uzun vadeli çıkarları, onurları, sandıktan çıkacak bir iki fazla oy uğruna heba edildi.

Avrupa medyası, Türk yetkililer Avrupalılara 'faşist' ve 'Nazi' gibi benzetmeleri yapıp, "zorla geliriz" tavrı sergileyinceye dek Hollanda'yı ve Almanya'yı eleştiriyordu. Bugünkü bültenlerde Hollanda'daki siyasetçiler gibi Türk siyasetçilerin de oy kaygısıyla gerilimi tırmandırdığı yorumları yapılıyor. AB Türkiye'yi "gerilimi tırmandıran demeçler vermemesi" için uyarıyor.

NATO, Türkiye ve Hollanda'ya "tansiyonu düşürün" çağrısı yapıyor.

Alman siyaseti hemen bütün Avrupa ülkeleri gibi Türk siyasilerin kendi ülkelerinde yapacakları seçim kampanyalarına yasak getirilip getirilmemesini tartışıyor...

Türkiye itibar kaybediyor…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test