Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

ABD ekonomisi düzeliyor

17.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen hafta ABD merkez bankası faizi 0,25 baz puan artırarak faiz üst bandını %1e çekti. Bir süredir mart ayı içerisinde FED ’den (ABD merkez bankası) faiz artırımı bekleniyordu, piyasalar bu beklentiyi fiyatlamalara yansıtmışlardı. Her zaman söylediğimiz gibi; “Herkesin bildiği sır değildir ve piyasa fiyatlamaları üzerine etkisi az veya sınırlıdır.”

Asıl merak edilen Yellen Ablanın konuşma sırasında 2017 için 4 mü 3 mü faiz artırımına vurgu yapacağı oldu, ABD ekonomisinin düzeldiğinden sözü açıp 2017 için 3 faiz artırımı planlandığını söylemesiyle herkes derin bir nefes aldı. Ardından Trump ile ilgili geyik sorularla basın toplantısı tamamlandı.

Faiz artırım kararı sonrası doların gelişmiş ülke para birimleri ve TL karşısında değer kaybetmesi bazı kişilerce şaşırtıcı bulunabilir; ancak bunun beklenen bir gelişme olması ve bu artırımdan sonra geriye tüm yıl boyunca 2 faiz artırımı daha kalması, en erken 4 ay sonra gerçekleşecek olması, piyasalarda tipik ters psikolojinin çalışmasına yol açtı. Ancak unutulmaması gereken konu kısa süreli ters psikolojiler orta vadede doğru istikamete evrilirler. Dolar tüm dünya para birimleri karşısında yavaş ve dengeli değerlenmesini sürdürecektir.

Perşembe günü toplanan para piyasası kurulu politika faizi olan; haftalık vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmedi. Geç likidite penceresi adı verilen merkez bankasının bankalara verdiği faiz oranını 75 baz puan artırarak % 11.75 yükseltti. PPK’nın FED’in almış olduğu karardan sonra biraz ihtiyatlı davrandığını söylemek mümkün.

 

Dolardaki son durum
Dolar FED ’in faiz artırımından sonra diğer para birimlerinde olduğu gibi; gerilimden kurtulmanın ve beklentinin de sona ermesinin etkisiyle bir miktar geriledi. Ayrıca PPK’nın geç likidite penceresin de bile olsa faiz arttırması, hala merkez bankasının sopayı elinde tuttuğu mesajını, piyasalar çok güzel anladı.

 

 

 

Euro / dolar paritesi
EUR/USD paritesi dip yukarı merdiven hareketi yapmaya başladı yukarı yönlü hareketin hedefi 1,0817 daha yukarı hareket için Avrupa’dan gelecek olumlu gelişmelere ihtiyaç var ancak bu yönde bir umut şimdilik yok.

 Gram altın
Gram altın yatırımcıları bu aralar çok dertli, TL/Dolar değer kazanıyor ons düşüyor ons yükseliyor TL/dolar düşüyor. Gram altın yatırımcısı sürekli yerinde sayıyor.

Size bir tüyo vereyim iç piyasalardan kaynaklanan bir arıza yoksa yani dolar hareketi ABD kaynaklı gelişiyorsa bundan sonra gram altın iyi bir yatırım aracı olmayacaktır.

ABD ekonomisi hakkında bu kadar iyimserlik söz konusu olduğu bir süreçte ons altının uzun süreli ve güçlü bir yukarı hareket başlatması zor, iç piyasada da dolar aşırı ısınmadığı takdirde gram altıncılar eski kazançların hayaliyle bir süre idare edecekler.
Fakirlerin asıl trajedisi beklentilerinin fakirliğidir.

Adam Smith

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Enver ÖZKAN

18.03.2017 - 13:32
ABD'nin 3 kere faiz artırması , TCMB 'nin ne kadar baz puan faiz arttırmasına sebep olabilir.
Yazarlar
Website Security Test