Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Halkoyu

24.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Henüz demokratik usul ve kuralları özümsemeden yönetimde yeni bir sistem için 49 gün sonra sandık başına gidiyoruz. 15 yıldır tek başına ülkeyi yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi, yedeğine aldığı Milliyetçi Hareket Partisi ile geceli gündüzlü 5 günlük bir çalışma sonunda, 18 maddelik değişiklik yapıldı. Bu değişiklik ancak 309 oyla kabul edildiğinden halka-vatandaşa sorulması gerekiyor. Bu nedenle 16 Nisan 2017 Pazar günü yaklaşık 55 milyon kişi sandık başına gidecek,  oylanacak bu yasa için evet veya hayır oylarını kullanacak.

Gerçekten ülkemizde daha önemli ve can sıkıcı konular var iken böyle bir değişiklik yapılması gerekiyor muydu? Ülkemizin başında neredeyse yarım asra varan PKK belası var. Sanki bu yetmiyormuş gibi, kamuda her yere dal budak sarmış nur topu gibi Fetö olayı canımızı sıkıyor, daha ötesi kim kiminle, toplum birbirinden kuşku duyar hale gelmiş.

Türkiye’nin önde gelen önemli sorunu Suriye’deki sıcak çatışmanın içinde olmasıdır. El-Bab adlı kasabadan sonra daha ilerleme, diğer şehirlere gidilmesi düşünülmektedir. Bataklık olarak bilinen bu yerlerde Ortadoğu’da bizden başka kara kuvvetleri olan ülkenin olmadığını nasıl düşünmeyiz? Bazı aşiretlere ABD’nin yardım etmesinin nedenini ne çabuk unutuyoruz? Yıllar önce Irak harekatı başlarken ABD’li yetkililerin çantalarından ayrı bir devletin kuruluşuna ait haritalar çıkmıştı. Yani ABD, bu niyetini sürdürüyor.

Oylayacağımız bu yeni Anayasa değişikliği yeni bir sistem getiriyor. Türk tipi başkanlık sistemi olarak tanımlanan bu değişiklik ile tek bir kişiye yetki veriliyor. Yasama, yürütme birleşiyor.

Evet / Hayır olarak bu oylama dolayısıyla vatandaşlar arasında hoş olmayan tartışmalar her geçen gün artarak yayılıyor. Özellikle kamu görevlileri, hayırcılara karşı tuhaf engeller çıkarmada sanki yarışıyorlar. Tarafsızlık yemini eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yasanın kabul edilmesi için mitingler düzenlemesi, böyle düşünenlere sanki güç veriyor. Ekonomi kötü durumda, enflasyon artıyor, işsizlik kol geziyor. “Ne olacak bizim halimiz” yakınmaları arttı. Kim bilir, sihirli bir güç bekleniyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test